Roland Garros. Lorens w ćwierćfinale debla, pozostali juniorzy odpadli

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: KS Górnik Bytom

Mikołaj Lorens to nasz jedyny junior, który rywalizuje jeszcze w Roland Garros. W parze z Łotyszem Karlisem Ozolinsem wygrali dwa mecze i awansowali do ćwierćfinału gry podwójnej. Z turniejem pożegnali się już natomiast Weronika Baszak i debiutujący w juniorskim Wielkim Szlemie Maks Kaśnikowski. 

Lorens i Ozolins to duet, który z bardzo dobrej strony pokazał się już podczas Australian Open. W Melbourne Polak i Łotysz dotarli aż do finału i od zwycięstwa w całym turnieju dzieliły ich raptem dwa gemy. W Paryżu na razie przeszli dwie pierwsze rundy. Do powtórzenia sukcesu z Australii jeszcze daleka droga, ale już teraz Lorens jest najlepszym z biało-czerwonych. Weronika Baszak i Maks Kaśnikowski przegrali bowiem mecze pierwszej rundy w singlu i w deblu.

Jak wyglądała droga do ćwierćfinału polsko-łotewskiej pary? Rozstawieni z numerem ,,7″ Lorens i Ozolins rozpoczęli zmagania od zwycięstwa 6:1, 7:6(5) nad Kokoro Isomurą z Japonii i Elmerem Mollerem z Danii. W drugiej partii tego spotkania obronili aż pięć piłek setowych. Później sami mieli drobne problemy z zamknięciem meczu, ale za trzecią okazją w końcu się udało i super tie-break okazał się niepotrzebny.

Inaczej było w starciu 1/8 finału z Amerykaninem Bruno Kuzuharą i Niemcem Maxem Wiskandtem. Po pierwszym secie wygranym 6:3, drugi padł łupem rywali. Tym razem na pościg było za późno, ponieważ Amerykanin i Niemiec prowadzili już 5:1. Super tie-break lepiej rozpoczęli przeciwnicy, jednak od stanu 1-3 Lorens i Ozolins wygrali pięć punktów z rzędu. Rywale odrobili tę trzypunktową stratę, ale na prowadzenie nie wyszli ani razu. Ostatnie słowo należało do Polaka i Łotysza, którzy od stanu 8-8 zdobyli dwa brakujące punkty.

W ćwierćfinale rywalami pary Lorens/Ozolins będą Czesi Martin Krumich i Dalibor Svrcina.


Wyniki

Pierwsza runda debla:

M. Lorens, K. Ozolins (Polska, Łotwa, 7) – K. Isomura, E. Moller (Japonia, Dania) 6:1, 7:6(5)
F. Cobolli, D. Stricker (Włochy, Szwajcaria, 3) – M. Dahlberg, M. Kaśnikowski (Szwecja, Polska) 6:3, 6:0
J. Bouzas Maneiro, G. Grant (Hiszpania, Urugwaj) – W. Baszak, E. Jacquemot (Polska, Francja, 1) 6:3, 6:3

Druga runda debla:

M. Lorens, K. Ozolins (Polska, Łotwa, 7) – B. Kuzuhara, M. Wiskandt (USA, Niemcy) 6:3, 1:6, 10:8