Roland Garros. Miłe złego początki, turniej główny nie dla Chwalińskiej

/ Anna Niemiec , źródło: własne , foto: AFP

Maja Chwalińska nie wystąpi w tym roku w turnieju głównym paryskiej imprezy. Jeden bardzo dobry set to było za mało, żeby pokonać Marię Timofiejewą.

Pierwsza partia była popisem gry taktycznej ze strony Polki, która ciągłymi zmianami rytmu całkowicie wybiła rytmu rywalkę. Rosjanka próbowała brać sprawy w swoje ręce i szybko rozstrzygać akcję. Chwalińska świetnie się jednak broniła, a 19-latce urodzonej w Moskwie brakowało cierpliwości. Popełnia zdecydowanie zbyt dużo niewymuszonych błędów i od stanu 1:1 przegrała pięć gemów z rzędu.

Na początku drugiej odsłony spotkania obraz gry zaczął się jednak zmieniać. W drugim gemie bielszczanka obroniła dwa „breakpointy”, ale przy trzecim Timofiejewa popisała się delikatnym dropshotem na koniec długiej wymiany. Chwilę później straciła wypracowaną przewagę, ale widać, że coraz zaczyna dochodzić do głosu. Reprezentantka Rosji cały czas grała agresywnie, ale zaczęła grać zdecydowanie staranniej. Nie popełniała już tylu prostych błędów, a z kolei Chwalińska nie była już taka skuteczna w obronie. Timofiejewa wygrała trzy kolejne gemy i odskoczyła na 5:1. Nie zdołała zamknąć seta przy pomocy własnego podania, ale po zmianie stron po raz kolejny odebrała podanie przeciwniczce i wyrównała stan meczu.

Na początku decydującego seta obie tenisistki utrzymały własne podanie. Jako pierwsza przełamanie na swoim koncie mogła zapisać reprezentantka Biało-Czerwonych, ale młodsza z tenisistek zniwelowała wszystkie trzy „breakpointy”. Niewykorzystane okazje błyskawicznie zemściły się na naszej tenisistce, która w następnym gemie od staniu 40:15 przegrała cztery punkty z rzędu i straciła podanie. W szóstym gemie Timofiejewa po długiej grze na przewagi zdobyła kolejne przełamanie i wyszła na prowadzenie 5:1. Chwalińska chwilę później obroniła pierwszą piłkę meczową i miała szansę, żeby odrobić część strat, ale jej nie wykorzystała. Przy drugiej piłce meczowej popełniła błąd z forhandu i 2 godzinach i 11 minutach gry zeszła z kortu pokonana.