Roland Garros. Nadal w trzynastym finale!

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Rafael Nadal zrewanżował się za porażkę w Rzymie i pokonał Diego Schwartzmana 6:3, 6:3, 7:6 (0). Hiszpan awansował tym samym do trzynastego finału Roland Garros i powalczy o dwudziesty wielkoszlemowy tytuł.

Diego Schwartzman odniósł premierowe zwycięstwo nad Rafaelem Nadalem przed trzema tygodniami w Rzymie. Jednak Argentyńczyk nie zdołał powtórzyć tego wyczynu w Paryżu, mimo że w ostatnim czasie prezentował naprawdę rewelacyjną formę.

Początek spotkania był nierówny z obu stron. Nadal uzyskał przełamanie już w drugim gemie, ale szybko pozwolił na to, by Schwartzman odrobił stratę. Następnie Hiszpan uzyskał kolejnego breaka i tym razem utrzymał przewagę do końca seta. „Rafa” kontrolował przebieg wydarzeń na korcie, z kolei „El Peque” starał się wydłużać wymiany, bo właśnie w tych powyżej ośmiu piłek dominował nad rywalem. Jednak obrońca tytułu w najważniejszych momentach nie dawał szans przeciwnikowi i po ponad godzinie gry wygrał partię otwarcia 6:3.

Druga odsłona rozpoczęła się niepomyślnie dla Schwartzmana, gdyż już w trzecim gemie ponownie dał się przełamać. Taki obrót spraw sprawił, że emocje w meczu nieco opadły. Hiszpan wykonywał swoją pracę i utrzymywał podanie, a z kolei Argentyńczyk starał się nawiązać wyrównaną walkę, ale udawało mu się to jedynie w pojedynczych akcjach.  Młodszy z zawodników grał zbyt pasywnie i tym samym drugi set zakończył się takim samym wynikiem, jak pierwszy.

Chwilowe odrodzenie

Sytuacja tenisisty z Buenos Aires była coraz trudniejsza, a pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy Nadal objął prowadzenie 3:1. Wydawało się, że zakończenie spotkania będzie już tylko formalnością dla dwunastokrotnego mistrza Roland Garros, ale Schwartzman ponownie pokazał swoją waleczność. Dwukrotnie odrobił stratę przełamania i wyrównał stan trzeciej partii na 4:4. Rywalizacja stała się zacięta, a tenisiści zachwycali doborem uderzeń i akcjami. Przy wyniku 5:5 tegoroczny finalista z Rzymu miał trzy okazje na przełamanie rywala, ale Hiszpan skutecznie wybronił się serwisem i kończącymi forehandami. Losy trzeciej partii musiał rozstrzygnąć tie-break. W nim całkowicie kontrolę przejął tenisista z Majorki, Schwartzman podjął kilka złych decyzji i tym samym nie zdobył nawet punktu w dodatkowej rozgrywce.

Nadal awansował do trzynastego finału Roland Garros w karierze. W tegorocznej edycji nie stracił jeszcze seta. W walce o tytuł zmierzy się z lepszym z pary Novak Dżoković – Stefanos Tsitsipas.

Półfinał singla:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Diego Schwartzman (Argentyna, 12) 6:3, 6:3, 7:6 (0)