Roland Garros. Osamotniona Świątek

/ Anna Niemiec , źródło: własne/wtatennis.com, foto:

Iga Świątek jest ostatnią byłą mistrzynią paryskiej imprezy, która wciąż pozostaje w grze. W czwartek z tegoroczną edycją zawodów pożegnały się Simona Halep i Jelena Ostapenko. Do trzeciej rundy awansowały Paula Badosa i Aryna Sabałenka.

Rumunka dobrze rozpoczęła spotkanie przeciwko Qinwen Zheng i wygrała pierwszego seta 6:2. Później kontrolę nad przebiegiem gry przejęła niespodziewanie 19-letnia Chinka. Tenisistka Azji, która dopiero po raz drugi w karierze występuje w imprezie wielkoszlemowej, w dwóch kolejnych partiach straciła tylko trzy gemy i odniosła najcenniejsze zwycięstwo w karierze.

To był tylko mecz tenisowy, więc powinnam podejść do niego trochę bardziej zrelaksowana – powiedziała po meczu Halep. – Prawdopodobnie nałożyłam na siebie zbyt dużą presję, bo naprawdę chciałam zagrać dobrze. Czułam się dobrze na treningach, ciężko pracowałam, ale się nie udało. W trakcie meczu zdecydowanie za dużo o tym wszystkim myślałam i w końcu dostałam ataku paniki – zakończyła trzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa, która w trakcie meczu miała w pewnym momencie problemy z oddychaniem.

Zheng zmierzy się teraz z Alize Cornet, która w trzech setach pokonała Jelenę Ostapenko. Łotyszka w swoim stylu grała bezkompromisowo. W pierwszym secie miała problemy z trafieniem w kort i nie wygrała ani jednego gema. Z kolei w drugiej partii grała jak natchniona i oddała rywalce tylko jednego. W decydującej odsłonie spotkania górą była jednak solidność Francuzki, która w całym meczu popełniła tylko pięć niewymuszonych błędów, przy 48. pomyłkach ze strony przeciwniczki.

W kiepskim stylu z turniejem pożegnała się Karolina Pliszkova. Turniejowa „ósemka” wygrała tylko cztery gemy w pojedynku ze sklasyfikowaną na 227. miejscu w światowym rankingu Leolią Jeanjean. Grająca z „dziką kartą” reprezentantka gospodarzy zagra teraz z Iriną-Camelią Begu, która w trzech setach pokonała Jekaterinę Aleksandrową.

Do trzeciej rundy bez większych awansowała Aryna Sabałenka. Białorusinka w 62 minuty uporała się z Madison Brengle. Zdecydowanie ciężej na zwycięstwo musiała zapracować Paula Badosa, która w trzech setach pokonała Kaję Juvan. Spotkanie lepiej rozpoczęła Hiszpanka, która odskoczyła na 5:2. Słowenka zdołała wyrównać na 5:5, ale końcówka partii należała do faworytki. O losach drugiej odsłony meczu zadecydowało pojedyncze przełamanie, które 21-latka urodzona w Ljubljanie zdobyła na 4:2. Juvan dobrze rozpoczęła również decydującego seta i od razu odebrała podanie rywalce. Od tego momentu zdobyła już jednak tylko jednego gema i po 2 godzinach i 17 minutach to Hiszpanka cieszyła się ze zwycięstwa.

W czwartek w trzeciej rundzie zameldowały się również Jessica Pegula, Jelena Rybakina, Daria Kasatkina, Madison Keys oraz Shelby Rogers. Podopieczna Piotra Sierzputowskiego sprawiła małą niespodziankę i wyrzuciła z turnieju turniejowa „dziewiątkę” Danielle Collins.