Roland Garros. Pięciosetowa batalia dla Davidovicha Fokiny

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Alejandro Davidovich Fokina pokonał Caspra Ruuda w trzeciej rundzie zawodów na kortach imienia Rolanda Garrosa. Pojedynek Hiszpana z Norwegiem dostarczył wielu emocji i zwrotów akcji. Tenisista z Malagi do awansu potrzebował czterech godzin i trzydziestu pięciu minut. W czwartej rundzie zameldowali się także Kei Nishikori, Federico Delbonis i Alexander Zverev.

W pierwszej partii konfrontacji Ruuda z Davidovichem Fokiną, pomimo wczesnego prowadzenia 3:1 przez Norwega, o rozstrzygnięciu zadecydował dopiero tie-break. Z nerwami w decydującym gemie pierwszego seta lepiej poradził sobie Davidovich Fokina, oddając rywalowi tylko trzy punkty. Drugą partię bez większych problemów wygrał rozstawiony z numerem „15” Norweg. Trzeci set również zakończył się rozgrywką tie-breakową, chociaż nic na to nie wskazywało w pierwszych jego gemach. Davidovich Fokina uzyskał trzygemowe prowadzenie i wydawało się, że zmierza po łatwe zwycięstwo w secie. Wtedy jednak tenisista z Oslo odrobił straty i doprowadził do wyrównania stanu na 3:3. Ostatecznie to znowu jednak Hiszpan okazał się lepszy w tie-breaku.

W czwartym secie doszło do powtórki wydarzeń z pierwszej połowy meczu. Chwilę po wygraniu niezwykle zaciętej trzeciej odsłony, 21-latek z Malagi nie był w stanie nawiązać walki z reprezentantem Norwegii i nie zdołał wygrać ani jednego gema. O tym, kto awansuje do czwartej rundy, zadecydowała więc piąta partia. W niej do pierwszego przełamania doszło dopiero w jedenastym gemie przy serwisie Ruuda. Pomimo trudności, Davidovich Fokina wykorzystał piątą piłkę meczową i domknął spotkanie przy własnym podaniu. W całym spotkaniu Hiszpan wygrał 172 punkty, o szesnaście mniej niż jego przeciwnik.

Z imprezą pożegnał się rozstawiony z numerem „27” Fabio Fognini. Włoch uległ w trzech setach Federico Delbonisowi. Argentyńczyk wygrał w tym sezonie dziewiętnaście spotkań, a jedenaście razy schodził z kortu pokonany. W walce o ćwierćfinał zawodów zmierzy on się z Davidovichem Fokiną.

Najmniej czasu na korcie w piątkowe popołudnie spędził Kei Nishikori, którego rywal, Henri Laaksonen, skreczował po zakończeniu pierwszej odsłony. Następnym rywalem Japończyka będzie Alexander Zverev, który pokonał w piątek Laszlo Dżjere bez straty seta.

Trzecia runda singla

Federico Delbonis (Argentyna) – Fabio Fognini (Włochy, 27) 6:4, 6:1, 6:3

Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) – Casper Ruud (Norwegia, 15) 7:6(3), 2:6, 7:6(6), 0:6, 7:5

Kei Nishikori (Japonia) – Henri Laaksonen (Finlandia) 7:5 krecz

Alexander Zverev (Niemcy, 6) – Laszlo Dżjere (Serbia) 6:2, 7:5, 6:2