Roland Garros. Rafael Nadal pierwszym półfinalistą

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: AFP

Rafael Nadal został pierwszym półfinalistą tegorocznego Roland Garros. 13-krotny triumfator tej imprezy pokonał po trudnym meczu Diego Schwartzmana 6:3, 4:6, 6:4, 6:0. Argentyńczyk może być jednak z siebie dumny, ponieważ sprawił, że Hiszpan musiał się mocno napracować.

Wcześniej obaj tenisiści grali ze sobą jedenaście razy, ale tylko raz triumfował Schwartzman. To wydarzenie miało miejsce w ubiegłym roku w ćwierćfinale turnieju rangi ATP Masters 1000 w Rzymie. W Paryżu grali ze sobą dwukrotnie – w 2018 i 2020 roku. Za każdym razem wygrywał Nadal, jednak Argentyńczyk rozgrywał całkiem niezłe spotkania.

Dzisiaj ponownie Schwartzman wzniósł się na wysoki poziom. W pierwszym secie grał solidnie, ale drugi i prawie cały trzeci set to popis zawodnika z Ameryki Południowej. Na ile to wystarczyło? Na wygranie jednego seta. Argentyńczyk narzucał Hiszpanowi swój styl gry. Wchodził także w długie wymiany. Mecz toczył się na niesmowitej intensywności.

W nagrodę Schwartzman wygrał drugą partię, a dla Nadala był to pierwszy przegrany set po serii 36 wygranych odsłon meczów na kortach w Paryżu. Trzecia partia również była bardzo wyrównana. W końcówce Hiszpan niezwykle się nakręcił i zaczął posyłać piorunujące forhendy. Od stanu 5:4 w trzeciej partii 13-krotny triumfator Roland Garros wygrał wszystkie gemy, a całe spotkanie 6:3, 4:6, 6:4, 6:0  i udowodnił, że w tym roku ponownie stać go na wzniesienie pucharu w górę.

Rafa awansował po raz czternasty do półfinału Roland Garros. Wszystkie mecze o finał w poprzednich latach wygrywał. W tym roku w tej fazie turnieju możliwy jest wielki hit, czyli starcie Hiszpana z Novakiem Dźokoviciem. Serb musi jednak pokonać najpierw Włocha Matteo Berrettiniego.


Wyniki

Rafael Nadal (Hiszpania, 3) – Diego Schwartzman (Argentyna, 10) 6:3, 4:6, 6:4, 6:0