Roland Garros. Rublow i Auger-Aliassime poza turniejem!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: AFP

Andriej Rublow niespodziewanie odpadł z Roland Garros już w pierwszej rundzie po pięciosetowej batalii! Pogromcą Rosjanina został Jan-Lennard Struff. Z turniejem pożegnał się także Felix Auger-Aliassime. W kolejnym etapie zameldowali się natomiast Gael Monfils i Alex de Minaur.

Rublow świetnie prezentuje się w wielu turniejach w sezonie. W ośmiu nawet triumfował. We Wielkim Szlemie nie udało mu się jednak jeszcze wyjść poza ćwierćfinał. Wiadomo już, że w tym roku w Paryżu ta sztuka ponownie mu się nie uda.

Przed pojedynkiem ze Struffem Rosjanin był faworytem, pomimo tego, że Niemiec jest całkiem solidnym zawodnikiem. I to właśnie tenisista z Warstein zapisał na swoim koncie dwa pierwsze sety. Rublow potrzebował więc wielkiego comebacku, takiego jak rok temu właśnie tutaj w Paryżu, gdzie także w pierwszej rundzie przegrywał 2-0 w setach z Samem Querrey’em. Wtedy wszystko skończyło się szczęśliwie.

Tym razem zakończenie było inne. Wprawdzie rozstawiony z „siódemką” 23-latek doprowadził do wyrównania. W decydującej partii kluczowy okazał się trzeci gem. Właśnie wtedy Rosjanin został przełamany, a Struff do końca meczu grał bardzo solidnie i triumfował w całym, stojącym na bardzo wysokim poziomie, spotkaniu 6:3, 7:6(6), 4:6, 3:6, 6:4. O tym, jak wyrównane było to starcie, świadczy statystyka wygranych punktów w całym meczu, która jest remisowa. Obaj wygrali 170 piłek. Dla Niemca to dziewiąte zwycięstwo nad tenisistą z top 10 rankingu w karierze.

Z turniejem pożegnał się także Felix Auger-Aliassime. Jeden z bardziej utalentowanych tenisistów młodego pokolenia uległ doświadczonemu Włochowi Andreasowi Seppiemu w czterech setach 3:6, 6:7(8), 6:4, 4:6. Zaledwie 20-letni Kanadyjczyk wciąż szuka stabilizacji formy. W pojedynku z Seppim popełnił aż 60 niewymuszonych błędów – o 24 więcej od uderzeń kończących.

Do drugiej rundy awansował natomiast Gael Monfils. Rozstawiony z „czternastką” Francuz pokonał Alberta Ramosa-Vinolasa. Początek nie wskazywał jednak na takie rozstrzygnięcie. Hiszpan grał zdecydowanie lepiej w pierwszym secie, który wygrał 6:1. Być może kluczowy dla losów meczu okazał się tiebreak drugiej partii. Ramos-Vinolas nie wykorzystał w nim piłki setowej, a następnie przegrał tę odsłonę meczu. Pozostałe dwa sety zapisał na swoim koncie reprezentant gospodarzy, który zwyciężył 1:6, 7:6(6), 6:4, 6:4.

W kolejnym etapie zameldował się także Alex de Minaur. Rozstawiony z numerem „21” Australijczyk pokonał Stefano Travaglię 6:2, 6:4, 7:6(4). Jego następnym rywalem będzie inny tenisista z Włoch Marco Cecchinato, który wyeliminował Yasutakę Uchiyamę.

Jan-Lennard Struff (Niemcy) – Andriej Rublow (Rosja, 7) 6:3, 7:6(6), 4:6, 3:6, 6:4

Gael Monfils (Francja, 14) – Adrian Ramos-Vinolas (Hiszpania) 1:6, 7:6(6), 6:4, 6:4

Andreas Seppi (Włochy) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 20) 6:3, 7:6(8), 4:6, 6:4

Alex de Minaur (Australia, 21) – Stefano Travaglia (Włochy) 6:2, 6:4, 7:6(4)

Marco Cecchinato (Włochy) – Yasutaka Uchiyama (Japonia) 3:6, 6:1, 6:2, 6:4

Mikael Ymer (Szwecja) – Roberto Carballes Baena (Hiszpania) 6:4, 0:6, 4:6, 6:2, 6:2

Ricardas Berankis (Litwa) – Ugo Humbert (Francja, 29) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4

Asłan Karacew (Rosja, 24) – Jenson Brooksby (USA, Q) 6:3, 6:4, 6:4

James Duckworth (Australia) – Salvatore Caruso (Włochy) 6:4, 3:6, 7:6(4), 6:2

Aljaz Bedene (Słowenia) – Adrian Mannarino (Francja) 7:5, 3:6, 7:5, 6:2

Facundo Bagnis (Argentyna) – Benjamin Bonzi (Francja, WC) 7:5, 6:3, 6:4