Roland Garros. Ruud nie dał się młodemu Duńczykowi

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Własne, foto: AFP

Casper Ruud zagra w swoim pierwszym wielkoszlemowym półfinale. Norweg pokonał w czterech setach objawienie tego turnieju – Duńczyka Holgera Rune. Młody zawodnik miewał problemy z utrzymaniem nerwów na wodzy.

Casper Ruud i Holger Rune spotkali się po raz czwarty. Jak dotąd każdy mecz wygrywał Norweg, nie tracąc przy tym seta. W kwietniu Monte Carlo ich mecz był jednak bardzo wyrównany. Środowy pojedynek na korcie Phillipe’a Chatriera z początku był bardzo jednostronny. Duńczyka w pierwszych kilkudziesięciu minutach gra o tak wysoką stawkę jak półfinał wielkiego szlema przerosła. W pierwszej partii wygrał tylko jednego gema i popełniał mnóstwo błędów.

W drugim secie wyglądało to już znacznie lepiej. Rune się uspokoił i pokazał, że stać go na wyrównaną walkę. Choć Ruud przełamał już na 3:2, to tym razem 19-latek natychmiast odrobił stratę. Świetnie spisał się w końcówce. Wykorzystał to, że rywal miał w tej części spotkania sporo problemów ze skutecznością podania i przełamał na 6:4 nie tracąc punktu.

Trzeci set był najdłuższy i najbardziej emocjonujący. Ruud był już bardzo bliski zwycięstwa w nim, bowiem przełamał na 4:3, ale, podobnie jak we wcześniejszej partii, natychmiast stracił przewagę. Decydujący był tiebreak, w którym doświadczenie wzięło górę. Duńczyk wygrał tylko dwa punkty.

Rune nie radził sobie z trudami tego spotkania w sferze mentalnej. Denerwował się, frustrował. W czwartym secie długo utrzymywał własne podanie, ale rywalowi zagrozić nie potrafił. W decydujących momentach brakowało pewnej ręki. Od stanu 3:3 gemy wygrywał już tylko Ruud i to on zmierzy się z Cziliciem o finał.

Casper Ruud (Norwegia, 8) – Holger Rune (Dania) 6:1, 4:6, 7:6(2), 6:3