Roland Garros. Sromotna porażka Kerber, Rybakina pokonała najlepszą juniorkę

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Angelique Kerber nie będzie mile wspominać tegorocznego występu na kortach im. Rolanda Garrosa. Reprezentantka Niemiec przegrała 2:6, 4:6 z kwalifikantką Anheliną Kalininą i jako jedna z pierwszych pożegnała się z rywalizacją. Do drugiej rundy awansowały natomiast trzy inne rozstawione tenisistki: Naomi Osaka, Elena Rybakina i Paula Badosa Gibert.

Od 2019 roku Angelique Kerber nie może wygrać w Paryżu choćby jednego seta. Za każdym razem kończy się na zaledwie sześciu wygranych gemach, a nazwiska rywalek nie rzucają na kolana. Anastazja Potapowa, Kaja Juvan i Anhelina Kalinina to tenisistki solidne, jednak z zupełnie innej półki niż była liderka światowego rankingu.

Tym razem porażka mogła być jeszcze wyższa. Kalinina w obydwu setach prowadziła bowiem 5:0. Dopiero wtedy Kerber ruszała do odrabiania strat. W drugiej partii była nawet bliska szczęścia. Zbliżyła się do rywalki na jeden gem różnicy i wypracowała sobie break-pointa. Kwalifikantka z Ukrainy opanowała jednak sytuację i wykorzystała drugą piłkę meczową, pieczętując tym samym jedno z najcenniejszych zwycięstw w karierze.

Życiowy sukces nie przyszedł w przypadkowym momencie. Przed przyjazdem do Paryża 24-latka wygrała dziesięć meczów z rzędu, a już na miejscu przedarła się bez straty seta przez trzystopniowe eliminacje.

-Rywalka grała dobrze. Ja natomiast nie byłem w stanie zagrać na najwyższym poziomie ani tak jak na treningach w ostatnich kilku dniach – tłumaczyła się Kerber. – Muszę zaakceptować porażkę i oczekiwać na kolejne wyzwania – dodała reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów.

Zadowolona z siebie może być za to Naomi Osaka. Japonka nie czuje się najlepiej na paryskiej mączce, jednak przez pierwszą rundę przebrnęła bez większych problemów. Zwycięstwo 6:4, 7:6(4) nad Patricią Marią Tig zajęło jej godzinę i 45 minut. W poniedziałek i wtorek odpocznie, a w środę czeka ją drugi etap rumuńskiej ścieżki przez turniejową drabinkę. Jej kolejną przeciwniczką będzie bowiem rodaczka Tig, Ana Bogdan. Młodsza z Rumunek pokonała 6:1, 6:3 Elisabettę Cocciaretto i jako pierwsza w całej stawce awansowała do 2. rundy.

Pierwsze przeszkody mają też za sobą Elena Rybakina i Paula Badosa Gibert. Rozstawiona z numerem ,,21″ reprezentantka Kazachstanu ograła 6:4, 6:1 Elsę Jacquemot. Na ten mecz mogli ostrzyć sobie zęby francuscy kibice. Jacquemot to bowiem liderka rankingu do lat 18, a także triumfatorka juniorskiego Roland Garros z ubiegłego roku. Nadzieja francuskiego tenisa ugrała jednak tyle pięć gemów, a tempo narzucone przez przeciwniczkę było dla niej zbyt wysokie. Z kolei rozstawiona z numerem ,,33″ Badosa Gibert pokonała 6:2, 7:6(3) Lauren Davis. Nietypowy numer rozstawienia jest konsekwencją wycofania się z turnieju Alison Riske. Hiszpanka początkowo była nierozstawiona, jednak po rezygnacji Amerykanki, zajęła jej miejsce w drabince.