Roland Garros. Stefanos Tsitsipas pierwszym finalistą!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas został pierwszym finalistą tegorocznego Roland Garros. Grek pokonał po świetnym meczu Alexandra Zvereva 6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3 i po raz pierwszy w karierze stanie przed szansą na zdobycie wielkoszlemowego tytułu.

Pojedynek Tsitsipasa ze Zverevem należy do jednego z najmłodszych półfinałów Wielkiego Szlema ostatnich lat. Z tej dwójki tylko Niemcowi udało się dotrzeć wyżej – w ubiegłym roku w Nowym Jorku, gdzie po pamiętnym pięciosetowym finale musiał uznać wyższość Dominika Thiema.

Początek meczu nie wskazywał na to, że tenisiście z Hamburga uda powtórzyć się tamten sukces. Premierową partię zaczął od razu od utraty serwisu i był to kluczowy moment tej odsłony meczu, gdyż Grek bardzo starannie rozgrywał gemy przy własnym podaniu. Natomiast drugi set miał bardzo podobny początek, ale tym razem w drugą stronę. Za chwilę nastąpił jednak zwrot akcji. Zverev od momentu, w którym prowadził 3:1, przegrał wszystkie pozostałe gemy, tracąc przy tym aż trzykrotnie własny serwis. Tsitsipas prowadził więc 6:3, 6:3 i był jeden krok od finału.

Niemiec w kolejnych dwóch partiach bardzo ustabilizował podanie. Ten okres meczu może zaliczyć do niezwykle udanych, bo nie dość, że świetnie serwował i grał agresywnie, to jeszcze potrafił przełamywać rywala. Efekt? Dwie wygrane partie, każda w stosunku 6:4 i decydujący set.

W nim kluczowy okazał się czwarty gem. Wtedy Zverev trochę gorzej serwował i przez to został przełamany. Zanim Grek zakończył spotkanie to nie wykorzystał czterech piłek meczowych. Były jednak one przy podaniu rywala. W swoim gemie serwisowym wystarczyła jedna szansa i historyczne zwycięstwo Tsitsipasa stało się faktem. 22-latek pokonał Niemca 6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3 i po raz pierwszy w karierze awansował do wielkoszlemowego finału.


Wyniki

Półfinał singla:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) – Alexander Zverev (Niemcy, 6) 6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3