Roland Garros. Świątek zatrzymała ukraińską rewelację

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału paryskiej imprezy. W poniedziałek reprezentantka Polski po raz pierwszy miała okazje rywalizować w sesji wieczornej w stolicy Francji, ale nie przeszkodziło jej to w pokonaniu Marty Kostiuk.  

Polka rozpoczęła spotkanie od pewnie wygranego własnego podania. Po zmianie stron podopieczna Piotra Sierzputowskiego miała dwie szanse, żeby przełamać rywalkę, ale nie zdołała żadnej z nich zamienić na przełamanie. Niewykorzystane okazje zemściły się w następnym gemie. Turniejowa „ósemka” obroniła pierwszego „breakpointa”, ale przy drugim popełniła błąd z backhandu i Ukrainka wyszła na prowadzenie 2:1. W kolejny gemie gra długo toczyła się na przewagi. 18-latka z Kijowa czterokrotnie broniła się w nim przed przełamaniem, ale ostatecznie pierwsza rakieta Polski odrobiła stratę. W kolejnych gemach obie tenisistki miały sporo szans na odebranie serwisu przeciwniczce, ale w ósmym gemie to obrończyni dopięła swego. Przy wyniku 3:5 Kostiuk obroniła dwie piłki setowe, ale przy kolejnej 20-latka z Raszyna agresywnym forhandem wymusiła na niej błąd z backhandu i objęła prowadzenie w meczu.

Iga Świątek dobrze rozpoczęła drugą odsłonę spotkania i przełamała rywalkę do zera w trzecim gemie, ale Ukrainka błyskawicznie odrobiła stratę. Reprezentantka Polski po raz drugi odebrała podanie rywalce w siódmym gemie i tym razem poparła to własnym wygranym serwisem. Przy wyniku 3:5 Kostiuk obroniła pierwszą piłkę meczową kończącym forhandem i zmniejszyła stratę. Po zmianie stron Polka od stanu 0:30 wygrała cztery kolejne punkty i po godzinie i 43 minutach walki zakończyła mecz świetną akcją przy siatce.

Kolejną rywalką Igi Świątek będzie Maria Sakkari.


Wyniki

Czwarta runda singla

Iga Świątek (Polska, 8) – Marta Kostiuk (Ukraina) 6:3 6:4