Roland Garros. Udane otwarcie Sakkari, Gauff uczciła ukończenie liceum

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Maria Sakkari to ubiegłoroczna półfinalistka paryskiego turnieju. Pierwszego dnia rywalizacji turniejowa „czwórka” zrobiła pierwszy krok w stronę powtórki ubiegłorocznego wyniku. Ten jest również najlepszym osiągnięciem greczynki w imprezach wielkoszlemowych.

Przed dwunastoma miesiącami urodzona w Atenach zawodniczka w 1/4 finału zakończyła występ broniącej tytułu Igi Świątek. W kolejnej rundzie z kolei przegrała z późniejszą mistrzynią, Barborą Krejcikovą. W niedzielę Sakkari stanęła naprzeciwko Clarze Burel i bez większych kłopotów zapewniła sobie przepustkę do kolejnej rundy. Wygrana nad Francuzką to dwudziesty wygrany mecz w sezonie reprezentantki Grecji.

W drugiej rundzie jest już również inna ubiegłoroczna ćwierćfinalistka – Cori Gauff. Amerykanka w pierwszej odsłonie prowadziła już 5:2. Jednak tenisistka z Kraju Klonowego Liścia zdołała doprowadzić do stanu 5:5, broniąc w dziesiątym gemie trzech piłek setowych. Jednak od tego momentu gemy na swoim koncie zapisywała tylko turniejowa „osiemnastka”, która w ten sposób uczciła ukończenie szkoły średniej, którym pochwaliła się w mediach społecznościowych.

– Dwiema najważniejszymi rzeczami w życiu są dla mnie rodzina i wykształcenie. Moi rodzice mają wyższe wykształcenie, a dziadkowie są nauczycielami. Zatem skończenie szkoły średniej jest dla mnie niezwykle ważne. Wiem, że w Tourze wiele osób koncentruje się tylko na tenisie, ale dla mnie sport jest tylko jedną z rzeczy, którymi zajmuje się w życiu – skomentowała swe podejście do tematu edukacji Gauff, której kolejną rywalką będzie Alison van Uytvanck. Belgijka co prawda przegrywała z Ann Li 3:6, 2:3 jednak Amerykanka musiała poddać mecz z powodu kontuzji ramienia.


Wyniki

Pierwsza runda:

Maria Sakkari (Grecja, 4) – Clara Burel (Francja) 6:2, 6:3

Leylah Fernandez (Kanada, 17) – Kristina Mladenovic (Francja) 6:0, 7:5

Cori Gauff (USA, 18) – Rebecca Marino (Kanada, Q) 7:5, 6:0

Jill Teichmann (Szwajcaria, 23) – Bernarda Pera (USA) 6:2, 6:1

Belinda Bencic (Szwajcaria, 14) – Rena Luca Jani (Austria) 6:1, 6:1

Olga Danilovic (Serbia) – Dalma Galfi (Austria) 3:6, 7:6(4), 6:2

Varvara Gracheva – Astra Sharma (Australia) 4:6, 6:4, 7:5

Elise Mertens (Belgia, 31) – Elena Gabriela Ruse (Rumunia) 6:3, 6:1

Donna Vekic (Chorwacja, Q) – Mirjam Bjorklund (Szwecja) 7:6(6), 6:2

Marie Bouzkova (Czechy) – Anastazja Gasanova 6:2, 6:1

Katarina Siniakova (Czechy) – Petra Martic (Chorwacja) 6:4, 7:6(6)

Alison Van Uytvanck (Belgia) – Ann Li (USA) 3:6, 2:3 i krecz