Roland Garros. Zieliński przetrwał horror i odniósł historyczne zwycięstwo

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

Jan Zieliński odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w imprezie wielkoszlemowej. Polak i Hugo Nys po niezwykle dramatycznym spotkaniu pokonali parę Tomislav Brkić/Nikola Cacić i awansowali do drugiej rundy turnieju gry podwójnej.

W pierwszej partii gra długo toczyła się zgodnie z regułą własnego podania, ale optyczną przewagę miała para polsko-monakijska, która dużo pewniej wygrywała własnego gemy serwisowe. Zieliński i Nys nie wykorzystali „breakpointów” w szóstym i ósmym gemie, ale przy wyniku 5:4 dopięli swego. Podwójnym błędem serwisowym Cacić zapewnił im pierwszą piłkę setową, którą warszawianin wykorzystał agresywnym returnem.

Druga odsłona meczu miała bardzo podobny przebieg. Przełamań nie było, ale zdecydowanie więcej okazji na odebranie podania rywalom mieli Polak i Monakijczyk, którzy w dziesiątym gemie nie wykorzystali dwóch pierwszych piłek meczowych, w dwunastym czterech kolejnych. Niewykorzystane okazje boleśnie zemściły się na nich w tie-breaku. Brkić i Cacić złapali wiatr w żagle i w tej dodatkowej rozgrywce zwyciężyli 7:3.

Decydujący set również był niezwykle wyrównany. Żaden z duetów nie był w stanie zdobyć przełamania i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się mistrzowski tie-break. Tę rozgrywkę do dziesięciu punktów lepiej rozpoczęli Bośniak i Serb, którzy odskoczyli na 4:1. Zieliński i Nys nie zamierzali się jednak poddawać i odrobili straty. Później gra toczyła się punkt za punkt do wyniku 7:7. Końcówka należała do pary polsko-monakijskiej, która zdobyła trzy kolejne punkty i po 2 godzinach i 50 minutach walki mogła wznieść ręce w geście triumfu.

We wtorek Jan Zieliński odniósł pierwszego w karierze zwycięstwo w imprezie wielkoszlemowej. W tym roku występował również w Australian Opem, ale razem z Alexandrem Bublikiem odpadł w pierwszej rundzie.

W drugiej rundzie Roland Garros Zieliński i Nys zmierzą się z Benoitem Paire i Albertem Ramosem, którzy niespodziewanie wyeliminowali rozstawionych z numerem 5 Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha.


Wyniki

Pierwsza runda debla

Hugo Nys/Jan Zieliński (Monako, Polska) – Tomislav Brkić/Nikola Cacić (Bośnia i Hercegowina, Serbia) 6:4 6:7(3) 7:6(10:7)