Rosolska doczekała się na występ i wywalczyła awans do półfinału

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Alicja Rosolska i Desirae Krawczyk od zwycięstwa rozpoczęły zmagania w turnieju rangi WTA Premier w San Jose. Decyzją organizatorów na pierwszy występ musiały czekać do piątkowego wieczoru. Po zwycięstwie 4:6, 7:5, 10-8 nad Monique Adamczak i Storm Sanders Polka i Amerykanka są już w półfinale. 

Pierwszy mecz turnieju deblowego w San Jose rozegrano w poniedziałek, zgodnie z niepisanymi zasadami obowiązującymi w głównym cyklu. W następnych dniach do rywalizacji przystępowały kolejne pary tenisistek, ale wciąż na próżno było szukać w planie gier Alicji Rosolskiej i Desirae Krawczyk. Po części wynikało to z rozstawienia z numerem dwa w turniejowej drabince, dzięki czemu Polka i Amerykanka miały w pierwszej rundzie ,,wolny los”.

W końcu jednak i na Rosolską z Krawczyk przyszła pora. Turniejowe ,,dwójki” rozpoczęły rywalizację w piątek około 22 miejscowego czasu. Po przeciwnej stronie siatki stanęły dwie niżej notowane Australijki – Monique Adamczak i Storm Sanders.

To nie była łatwa przeprawa. Tenisistki z Australii lepiej rozpoczęły mecz i pierwszego seta wygrały 6:4, natomiast w drugim prowadziły już 3:2 z przewagą przełamania. Do tego momentu pozostawały skuteczne przy własnym podaniu – wygrały wszystkie gemy serwisowe. Dopiero w kolejnym gemie po raz pierwszy dały się przełamać. To nie był jednak koniec problemów Rosolskiej i Krawczyk. Niedługo później znów wpadły w tarapaty i przegrywały 4:6, 3:5. Ich dalsza obecność w turnieju stała pod bardzo dużym znakiem zapytania.

Ostatecznie Polce i Amerykance udało się jednak wywiązać z roli faworytek. W imponujący sposób odrobiły straty, wygrywając cztery gemy z rzędu w drugiej partii. W super tie-breaku poszły za ciosem, znów odrabiając straty – z 4-6 na 9-7. Pierwszego meczbola nie udało się jeszcze wykorzystać, ale druga okazja nie została zmarnowana. Po ciężkim, trwającym ponad 1,5 godziny boju Rosolska i Krawczyk wywalczyły awans do półfinału. W nim zmierzą się z Japonkami – Shuko Aoyamą i Eną Shibaharą.

Jeśli polsko-amerykańska para wygra również kolejne spotkanie, Rosolska powtórzy swój najlepszy wynik z San Jose. W finale tej imprezy wystąpiła w 2017 roku, wówczas w parze z Alize Cornet. Z kolei w 2014 roku finalistką gry podwójnej kalifornijskich zawodów została Paula Kania.


Wyniki

Ćwierćfinał debla:

D. Krawczyk, A. Rosolska (USA, Polska, 2) – M. Adamczak, S. Sanders (Australia) 4:6, 7:5, 10-8