Rotterdam: Federer i Del Potro w finale

/ Tomasz Krasoń, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer i Juan Martin Del Potro zagrają w finale turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie. Półfinał okazał się niezwykle trudny dla Szwajcara. Rozstawiony z numerem jeden mistrz z Bazylei przegrywał 4:6, 1:3 z Nikołajem Dawydienko, aby ostatecznie zwyciężyć 4:6, 6:3, 6:4. Znacznie lepiej spisał się Argentyńczyk, który oddał zaledwie cztery gemy Tomasowi Berdychowi.

W pierwszym secie Dawydienko przełamał Federera z dziewiątym gemie i wyszedł na prowadzenie 5:4. Wówczas Szwajcar miał szansę na odrobienie strat, ale zmarnowany break point się zemścił i po chwili doświadczony Rosjanin wygrał pierwszego seta 6:4. Początek drugiej odsłony wskazywał, że Dawydienko zmierza po trzecie zwycięstwo nad Federerem w historii ich dziewiętnastu pojedynków. Prowadził bowiem już 3:1. Praktycznie ostatni dzwonek poderwał mistrza z Bazylei do walki. Wywalczył pięć kolejnych gemów i zwyciężył w drugiej odsłonie 6:3. Trzecia odsłona była bardzo zacięta – początkowo Federer nie wykorzystał kilku szans na przełamanie, w siódmym gemie sam musiał się ratować ze stanu 0:40, a po chwili odebrał podanie Rosjaninowi i triumfował 6:4.

Finałowym rywalem Federera będzie Juan Martin Del Potro. 23-letni Argentyńczyk rozegrał bardzo dobre spotkanie z Tomasem Berdychem, oddając notowanemu o trzy pozycje wyżej w światowej hierarchii Czechowi zaledwie cztery gemy. Po pięciu kwadransach gry tenisista z Tandil triumfował 6:3, 6:1.

Bardzo się cieszę, gdyż to moje pierwsze zwycięstwo z zawodnikiem z dziesiątki w tym roku. To wiele znaczy dla mojej pewności siebie – przyznał Del Potro. – Zagrałem naprawdę dobry mecz, najlepszy w tym turnieju. Teraz jestem już tylko jeden krok od wygrania, wciąż pracuje aby osiągnąć ten cel.

Federer prowadzi w bezpośrednich pojedynkach z Del Potro 8:2. Obie porażki Szwajcara miały jednak miejsce w ważnych momentach końcówki sezonu 2009. Argentyńczyk najpierw triumfował w finale US Open, a następnie w fazie grupowej mistrzostw ATP.