Rybakina lepsza od Igi Świątek

/ Adam Romer , źródło: , foto: AFP

Zdecydowanie nie wyszedł Idze Świątek występ w półfinale turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Dużo błędów ze strony Polki i solidna postawa rywalki – Jeleny Rybakiny spowodowały, że liderka rankingu poniosła wyraźną porażkę.

Od pierwszej piłki Rybakina potwierdziła, że jej atutem jest serwis. Pewnie wygrała swoje podanie na początek meczu i dołożyła z miejsca przełamanie. Polka próbowała się zrewanżować, ale mimo dwóch szans, Światek nie przełamała rywalki. Zresztą nie udało jej się to w całym pierwszym secie i jak się potem okazało, w całym meczu.

Kazaszka zbudowana prowadzeniem 3:0 grała mecz „na swoich warunkach”, a Iga cały czas „nie była sobą”… czyli grała nerwowo, popełniała sporo niewymuszonych błędów i pozwalała narzucać sobie grę na warunkach rywalki.

Gdy wydawało się, przy stanie 2:5, że może coś się zmieni, Polka dała się kolejny raz przełamać i przegrała seta 2:6.

Obraz meczu nie zmienił się w drugim secie. Wprawdzie Świątek miała kolejnego „breakpointa” w gemie otwierającym drugą partię, ale Kazaszka solidnymi serwisami zniwelowała szansę Polki. Potem było już tylko gorzej, bo każdy kolejny gem do stanu 5:0 na swoje konto zapisywała mistrzyni Wimbledonu.

Jak często w takich chwilach, gdy wszystko wydawało się już zdecydowane, Iga wygrała swój serwis i po raz pierwszy w meczu przełamała serwis swojej rywalki, broniąc po drodze dwóch piłek meczowych. Nadzieja odżyła, ale tylko na chwilę, bo Rybakina zrewanżowała się Polce tym samym i mecz, ku rozpaczy sporej grupie polskich kibiców na trybunach, skończył się po 75 minutach.

Iga przez cały półfinał sprawiała wrażenie, że nie umiała poradzić sobie z rywalką, która grała szybciej i bardziej zdecydowanie niż ona sama. Rybakina za to sprawiała wrażenie zawodniczki zaskoczonej, że mecz z liderką rankingu WTA poszedł jej tak sprawnie.

W niedzielnym finale Kazaszka dostanie szansę na zrewanżowanie się Arynie Sabalence za porażkę z końca stycznia w finale Australian Open. Czy tak się stanie dowiemy się już wkrótce.

Kolejne mecze Igi Świątek i Magdy Linette już w przyszłym tygodniu do obejrzenia na sportowych antenach CANAL+ oraz w CANAL + online: https://can.al/Canalplus-Tenisclub