Rybakina pomoże młodym tenisistkom z Kazachstanu

/ Artur Kobryn , źródło: tennisworldusa.org, foto: AFP

Jelena Rybakina zdecydowała się wesprzeć zawodniczki reprezentujące barwy Kazachstanu. Przekazane przez nią środki finansowe mają pomóc pójść w jej ślady najbardziej utalentowanym tenisistkom z tego kraju.

Rybakina urodziła się w Moskwie, ale w 2018 roku zmieniła obywatelstwo na kazachskie. 23-latka podjęła wówczas taką decyzję ze względu na wsparcie zaoferowane przez federację tenisową tego kraju. Jej kariera rozbłysła w ubiegłym roku, kiedy to niespodziewanie wygrała turniej na kortach Wimbledonu. W obecnym sezonie ugruntowała swoją pozycję w światowej czołówce, zwyciężając w imprezie w Indian Wells oraz dochodząc do finału Australian Open.

Po tych sukcesach Rybakina zdecydowała się na pomoc kolejnemu pokoleniu kazachskich zawodniczek. Aktualnie siódma tenisistka świata oznajmiła, że przekaże kwotę w wysokości 35 milionów tenge (ok. 333 tys. zł.) 14. młodym, obiecującym juniorkom. Oznacza to, że każda z nich otrzyma 2,5 miliona tenge (niespełna 24 tys. zł) na rozwój swojej kariery. – Myślę, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie turnieju lub ustanowienie stypendiów dla juniorów. Sama otrzymałam duże wsparcie w Kazachstanie. Teraz przyszła moja kolej, by pomóc w rozwoju młodszej generacji – powiedziała aktualna mistrzyni Wimbledonu.

Reprezentantka Kazachstanu wyjawiła również, jakie tenisowe osiągnięcie byłoby dla niej najważniejsze. – Największy cel to zostanie numerem jeden na świecie. Do tego jednak ciągle jest daleka droga, więc to cel ostateczny. Na ten moment jestem siódma, ale sytuacja w rankingu potrafi zmienić się bardzo szybko. Zawsze muszę koncentrować się na najbliższym turnieju – powiedziała. Do pozycji światowej „jedynki” może ją przybliżyć zwycięstwo w imprezie w Miami. Rybakina awansowała w nim do ćwierćfinału, a jej następna rywalką będzie Włoszka Martina Trevisan.