Rybakina staje w obronie swojego trenera

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.tennisworldusa.org/, własne, foto: AFP

Półfinałowy mecz kobiecego turnieju Australian Open między Jeleną Rybakiną i Wiktorią Azarenką przykuł uwagę nie tylko ze względu na emocje tenisowe. Za swoje zachowanie w trakcie tego spotkania mocno krytykowany był trener Kazaszki Stefano Vukov. Po zakończeniu imprezy zawodniczka zdecydowała się stanąć w obronie swojego szkoleniowca.

Kontrowersje wśród komentatorów i kibiców wzbudziły krzyki i gesty, jakie 35-letni coach wykonywał w kierunku swojej podopiecznej. Zdaniem dziennikarza Bena Rothenberga, byłej tenisistki Pam Shriver i wielu fanów, Vukov przekroczył granicę, okazywał swojej zawodniczce brak szacunku i demotywował ją, zamiast pomagać.

Po medialnej burzy, wywołanej taką oceną, wypowiedział się sam zainteresowany. Chorwat stwierdził:

Na stadionie jest ponad dziesięć tysięcy ludzi, więc zwrócenie uwagi gracza nie jest łatwe. Ludzie tego nie rozumieją. Gdy Jelena zbacza z wyznaczonego kursu, muszę krzyczeć, a inni mogą interpretować to tak, jak chcą. Robię swoje, jako team korzystamy z coachingu i przynosi to pozytywne rezultaty – wyjaśnił.

Kilka dni po tym oświadczeniu głos zabrała również Rybakina. Finalistka tegorocznego turnieju w Melbourne podzieliła się swoją opinią w poście opublikowanym na Instagramie:

Po znakomitym turnieju przeczytałam w sieci wiele niepokojących komentarzy na temat mojego trenera. Chciałabym zatem wyjaśnić niepoprawne interpretacje, jakie pojawiły się wokół jego zachowania. Stefano wierzył we mnie nawet wtedy, gdy nikt inny się na to nie zdobył. Razem układaliśmy strategię dla mojej kariery i – jak widać – jest ona skuteczna. To kompetentny trener, który jest pełen pasji. W przeciwieństwie do niektórych komentujących zna mnie osobiście i ma doświadczenie związane z uprawianiem sportu. Osoby z mojego otoczenia wiedzą, że nie pozwoliłabym, by ktoś okazywał brak szacunku dla mnie i mojej ciężkiej pracy. Na korcie jestem cicha, ale lubię rywalizować i pragnę osiągać wielkie rzeczy. Stefano mi w tym pomaga, a reszta to zwykłe fakenewsy – Rybakina stanowczo zdementowała oskarżenia wobec swojego trenera.

Jeszcze dalej w swojej reakcji posunął się Dmitrij Tursunow. Były tenisista i trener zażądał przeprosin dla kolegi po fachu, pisząc na Twitterze:

– Nie macie pojęcia, o czym mówicie. Ten człowiek to świetny trener i jesteście mu winni publiczne przeprosiny. Zapewne nigdy nie zbliżyliście się do jego poziomu, a każdy zawodnik chciałby mieć obok siebie takie wsparcie. Stefano jest lojalny jak nikt, a wy chcecie widzieć tylko kilka gestów z trybun – podsumował Rosjanin.

Jelena Rybakina zajmuje dziesiąte miejsce w rankingu WTA. 23-latka ma na koncie wygrany turniej wielkoszlemowy. W 2022 roku, pod okiem Vukova, tenisistka triumfowała na kortach Wimbledonu. Teraz do listy sukcesów dołożyła finał Australian Open 2023.