Rzeź na gospodarzach

/ Kacper Kaczmarek , źródło: własne, foto: AFP

Grający z dziką kartą Grigor Dimitrov i rozstawiony z “5” Frances Tiafoe już na pierwszej rundzie zakończyli swój udział w turnieju ATP 250 w Atlancie. We wtorek z amerykańskimi zmaganiami pożegnał się także jedyny w stawce biało-czerwony, Kamil Majchrzak. Polak w dwóch setach przegrał z Australijczykiem Matthewem Ebdenem.

Rzeź na gospodarzach – tak można by nazwać wtorkowe rozstrzygnięcia w turnieju w stanie Georgia. Spośród sześciu grających we wtorek Amerykanów, jedynie dwóch awansowało dalej, a z turniejem pożegnali się m.in. Jack Sock, Tennys Sandgren i Frances Tiafoe. Sensację dnia sprawił 28-letni Kevin King, który wyeliminował z turnieju wyżej notowanego Grigora Dimitrova. Amerykanina, dla którego był to dopiero piąty mecz w karierze w głównym cyklu, i Bułgara w rankingu ATP dzieli przeszło trzysta miejsc.

– Jestem przeszczęśliwy, że udało mi się dziś wygrać. Starałem się być mocno skupionym na korcie i zagrać jak najlepiej potrafię – powiedział w pomeczowym wywiadzie King, dla którego była to pierwsza wygrana w głównym cyklu. – Starałem się nie nakładać na siebie presji, mimo że to mój domowy turniej. Gram wśród rodziny i przyjaciół. Dziękuję im, że byli tu dzisiaj ze mną – dodał pochodzący z Atlanty zawodnik.

Zwycięstwo Kinga było lekkim wynagrodzeniem dla kibiców po wcześniejszych porażkach tenisistów z USA. Nie najlepiej przed własną publicznością spisał się jeden z faworytów gospodarzy – Frances Tiafoe, który w trzech setach przegrał z Australijczykiem Bernardem Tomiciem. Rozstawiony z “5” Amerykanin nie wykorzystał trzech szans na przełamanie w finałowej partii, przez co o losach spotkania musiał zdecydować tie-break. W nim zdecydowanie lepszy był już bardziej doświadczony Australijczyk.

Honor gospodarzy, oprócz Kinga, obronił jeszcze 21-letni Reilly Opelka. Mierzący 213 cm tenisista w dwóch setach uporał się z Kazachem Aleksandrem Bublikiem i w nagrodę powalczy o ćwierćfinał z najwyżej rozstawionym Johnem Isnerem. Dla Isnera turniej w Atlancie jest jednym z ulubionych przystanków w sezonie. W finałach gra tu nieprzerwanie od 2014 roku, czterokrotnie zakończył je zwycięsko.

Mecze pierwszej rundy:

Matthew Ebden (Australia) – Kamil Majchrzak 7:6(5), 6:3

Woo Kwon Soon (Korea Południowa) – Prajnesh Gunneswaran (Indie) 6:7(4), 7:5, 6:0

Reilly Opelka (USA) – Aleksander Bublik (Kazachstan) 6:3, 7:6(1)

Daniel Evans (Wielka Brytania) – Jason Jung (Tajwan) 6:1, 6:1

Bernard Tomic (Australia) – Frances Tiafoe (USA, 5) 4:6, 6:3, 7:6(4)

Radu Albot (Mołdawia, 6) – Tennys Sandgren (USA) 6:4, 7:6(4)

Ugo Humbert (Francja, 8) – Cole Gromley (USA, WC) 7:6(2), 6:2

Miomir Kecmanovic (Serbia) – Jack Sock (USA, WC) 7:6(11), 7:6(5)

Kevin King (USA, Q) – Grigor Dimitrov (Bułgaria) 7:5, 6:4