Rzym. Deblowy sukces Magdy Linette

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.wtatennis.com/, oprac. własne, foto: AFP

Magda Linette odpadła wczoraj z turnieju singlowego rangi WTA 1000 w Rzymie. Porażka ta nie oznaczała jednak, że Polka opuszcza już włoską stolicę. Poznanianka zgłosiła się bowiem także do zawodów deblowych, w których jej partnerką jest Marketa Vondrouszowa.

Pierwotnie spotkanie polsko-czeskiego duetu z chińskimi siostrami Chan zaplanowano na wczorajsze popołudnie. Zamiary organizatorów pokrzyżował jednak deszcz, a mecz przeniesiono na kolejny dzień. Oznaczało to większe obciążenie dla Vondrouszowej, która wyszła na kort numer trzy po rozegraniu – zwycięskiego – starcia singla z Greczynką Marią Sakkari.

Pojedynek rozpoczął się od trzech gemów zdobytych przez pary serwujące, a do pierwszego przełamania doszło przy podaniu tenisistki z Czech. Poniesione straty udało się odrobić natychmiast, a ozdobą gema, w którym Magda i Marketa zmniejszyły dystans do rywalek, był wygrywający return Polki. Po tym gemie nasza zawodniczka solidnie spisała się na linii serwisowej i – wraz z partnerką – wyrównała stan rywalizacji na 3:3.

Dobra passa słowiańskiego duetu trwała także w kolejnym gemie. Polka i Czeszka łatwo odebrały w nim podanie przeciwniczek i wyszły na prowadzenie 4:3. Gdy wydawało się, że set zaczyna układać się po myśli Linette i Vondrouszowej, na korcie doszło do kolejnego „brejka”. Serwis jeszcze raz straciła reprezentantka naszych południowych sąsiadów, a sukces Chinek został przypieczętowany bekhendem po linii w wykonaniu Latishy Chan.

W decydującej fazie pierwszej partii także nie zabrakło przełamań. Widzowie obejrzeli cztery takie gemy z rzędu, a okazji na zamknięcie seta własnym podaniem nie wykorzystały zarówno Linette, jak i Vondrouszowa. Dopiąć swego udało im się dopiero po zaciętym tie-breaku, wygranym do siedmiu.

Początek drugiego seta nie przyniósł poprawy postawy tenisistek serwujących. W pierwszych pięciu gemach miały miejsce same przełamania, a fatalną serię przerwała dopiero Latisha Chan. Oznaczało to, że Chinki objęły prowadzenie 4:2, które następnie potwierdziły jeszcze jednym „brejkiem”.

Niekorzystny wynik nie zniechęcił Markety i Magdy, które odrobiły część strat. Zryw pozwolił im na dopisanie do swojego konta dwóch dodatkowych gemów, ale ostatecznie to siostry Chan wygrały seta rezultatem 6:4.

W super tie-breaku lepsze były Polka i Czeszka, które triumfowały 12-10. Kolejnymi rywalkami zwyciężczyń będą, rozstawione z numerem drugim, Jelena Ostapenko i Ludmiła Kiczenok.


Wyniki

WTA 1000 Rzym (pierwsza runda debla):

M. Linette / M.Vondrouszowa (Polska / Czechy) – L. Chan / H. Chan (Tajwan) 7:6 (7) 4:6 12-10