Rzym. Do trzech razy sztuka?

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W finale turnieju Internazionale BNL d’Italia zmierzą się dwie najwyżej rozstawione tenisistki, Simona Halep i Karolina Pliszkova. W niedzielę Rumunka pokonała Garbine Muguruzę, a Czeszka okazała się lepsza od Markety Vondrousovej.

Jako pierwsze na korcie centralnym pojawiły się dwie mistrzynie Roland Garros. Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęła Halep, która odskoczyła na 5:1. Hiszpanka odrobiła stratę jednego przełamania, ale na więcej rywalka już jej nie pozwoliła. Turniejowa „jedynka” dobrze spisywała się również na początku drugiej odsłony meczu. Prowadziła już 4:2 i wydawało się, że jest już na ostatniej prostej do zwycięstwa. Muguruza zerwała się jednak do walki, wygrała cztery kolejne gemy i wyrównała stan rywalizacji. Podobny przebieg miała również decydująca partia. 28-latka urodzona w Konstancy prowadziła w niej już 5:1, ale tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego nie zamierzała poddać się bez walki. Odrobiła stratę dwóch przełamań i stanęła przed szansą, żeby wyrównać na 5:5 przy pomocy własnego podanie. W dziesiątym gemie popełniła jednak dwa podwójne błędy serwisowe i po 2 godzinach i 17 minutach gry zeszła z kortu pokonana.

Ona jest bardzo trudną rywalką – powiedziała po meczu Halep. – Zwycięstwa przeciwko niej zawsze dobrze smakują. To, że zdołałam wygrać ten mecz, dodało mi pewności siebie. Wiem, że miałam sporo szans, żeby zrobić to szybciej i wcześniej, ale tak jak widzieliśmy, ona nie chciała się poddać.

Simona Halep po raz trzeci w karierze wystąpi w finale na kortach Foro Italico. W 2017 i 2018 roku lepsza za każdym razem była Elina Switolina. Teraz rumuńska tenisistka zmierzy się z Karoliną Pliszkovą. Broniąca tytułu Czeszka w dwóch setach pokonała Marketę Vondrousova.