Rzym. Dżoković vs. Tsitsipas – odc. 10

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Własne, foto: AFP

W finale w Rzymie zmierzą się Stefanos Tsitsipas i Novak Dżoković. To będzie dziesiąte starcie Greka i Serba. W półfinałach stolicy Włoch pokonali odpowiednio Alexandra Zvereva i Caspera Ruuda.

W pierwszym męskim półfinale dnia zmierzyli się Stefanos Tsitsipas i Alexander Zverev. Dopiero co grali ze sobą o finał w Madrycie i tam w trzech setach triumfował Niemiec. Grek zrewanżował się we Włoszech. Mecz był bardzo wyrównany i trwał prawie 2,5 godziny. W całym pierwszym secie był tylko jeden break-point i został on wykorzystany przez Zvereva, dzięki czemu Niemiec wygrał tę partię 6:4. W drugiej części meczu okazji do przełamania z obu stron było kilka, ale wykorzystany znów był tylko jeden. Konkretniej – w drugim gemie przewagę zdobył Tsitsipas, dzięki czemu kilkadziesiąt minut później doprowadził do wyrównania. W decydujacym secie zazwyczaj serwujący wygrywali swoje gemy do 30. Zdarzyło się tak aż pięciokrotnie. Lecz Grek miał pewniejszą rękę w najważniejszych momentach. Mimo, że miał zaledwie 52% celności pierwszego podania. Zdobył przewagę w piątym gemie, a wywalczonego meczbola na 6:3 przy serwisie Zvereva wykorzystał.

Mniej emocji było w meczu Novaka Dżokovicia z Casperem Ruudem. Serb kontrolował przebieg starcia z Norwegiem. Zaczal rewelacyjnie. Prowadził już 5:1. Rywal obudził się jednak nieco w tym momencie spotkania. Niewiele brakowało, a dogoniłby rywala, ale ostatecznie przegrał tę partię 4:6. W drugiej do stanu 3:3 Norweg dotrzymywał tempa liderowi rankingu, ale tylko na tyle było go stać. Później gemy wygrywał już tylko Serb, tym samym wygrywając 1000. spotkanie w swojej karierze.

Finał zapowiada się pasjonująco. Dżoković i Tsitsipas spotkają się pierwszy raz od finału ubiegłorocznego Roland Garros, w którym to Serb wyszedł ze stanu 0:2. Nole prowadzi też 6:3 w bilansie spotkań z Grekiem i wygrał cztery ostatnie mecze. Tsitsipas jest zapewne żądny rewanżu.


Wyniki

Półfinały mężczyzn

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4) – Alexander Zverev (Niemcy, 2) 4:6, 6:3, 6:3

Novak Dżoković (Serbia, 1) – Casper Ruud (Norwegia, 5) 6:4, 6:3