Rzym. Finalistka Roland Garros pierwszą rywalką Świątek, mecz wielkoszlemowych mistrzyń w drugiej rundzie

/ Jakub Karbownik , źródło: , foto:

Po dwóch dniach rywalizacji na Foro Italico poznaliśmy wszystkie uczestniczki spotkań drugiej rundy turnieju WTA 1000 w Rzymie. Swą pierwszą rywalkę w tegorocznej edycji poznała Iga Świątek. Środa na włoskich kortach był bardzo długi, a ostatnie mecze zakończyły się już po północy.

Drugi dzień rywalizacji w ostatnim turnieju przed Roland Garros pogoda nie rozpieszczała. Opady deszczu sprawiły, że rywalizacja rozpoczęła się z opóźnieniem. To oraz niezwykle zacięte spotkania sprawiły, że ostatnie mecze rozpoczęły się koło godziny 22. I nie były to szybkie mecze. Paula Badosa i Anna-Lena Friedsam rywalizowały ponad sto pięćdziesiąt minut. Ostatecznie po trzysetowej batalii górą była zawodniczka z Półwyspu Iberyjskiego.

Także na pełnym dystansie w środę walczyły: Camila Giorgi z Arantxa Rus, Sorana Cirstea z Katie Volynets czy Julia Putincewa z Wiktorią Tomovą. W meczu tych ostatnich dwie pierwsze partie zakończyły się tie-breakami. A w trzecim wszystkie gemy powędrowały na konto Kazaszki, chociaż nie przyszło jej to łatwo, bo cztery z tych gemów zostały rozstrzygnięte na przewagi.

Nieudany powrót na Foro Italico ma za sobą Elina Switolina. Mistrzyni imprezy z lat 2017-2018 w spotkaniu pierwszej rundy uległa swej rodaczce Lesi Tsurenko, chociaż wygrana tenisistce z Włodzimierzowca nie przyszła łatwo. W pierwszym secie mistrzyni WTA Finals 2018 prowadziła 2:0, aby przegrać cztery gemy z rzędu. Następnie doprowadziła do wyrównania, aby ponownie przegrać dwa gemy. W drugiej odsłonie Switolina prowadziła 3:2, ale od tego momentu nie wygrała już żadnego gema i pożegnała się z rywalizacją.

W drugiej rundzie dojdzie do spotkania wielkoszlemowych mistrzyń. O awans powalczą Wiktoria Azarenka i Sloane Stephens. Amerykanka pierwszą tegoroczną wygraną w Rzymie odniosła w spotkaniu z Nadią Podoroską. Spotkanie, w którym oddała rywalce pięć gemów, trwało niespełna 90 minut.

Jeszcze krócej trwał mecz, który wyłonił pierwszą rywalkę w tegorocznej edycji dla dwukrotnej mistrzyni, a także broniącej tytułu Igi Świątek. Polka, która jest najwyżej rozstawiona i w pierwszej rundzie miała wolny los stanie na przeciwko zwyciężczyni meczu między Anastazją Pawluczenkową i Sarą Errani. W trwającym 62 minuty spotkaniu finalistka Roland Garros z 2021 roku oddała uczestniczce paryskiego finału sprzed jedenastu lat jedynie dwa gemy. Premierowe spotkanie między tenisistką z Moskwy i trzykrotną mistrzynią wielkoszlemową zostanie rozegrane w piątek.