Rzym. Iga nie do zdarcia, zagra w finale!

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek zagra o tytuł Internazionali BNL d’Italia’s. Polka w sobotę rano wyeliminowała Elinę Switolinę, a po południu, w pojedynku dwóch najwyżej sklasyfikowanych nastolatek w rankingu WTA, okazała się lepsza od Cori Gauff.

Spotkanie lepiej rozpoczęła zeszłoroczna mistrzyni Roland Garros, która zapisała „breaka” na swoim koncie już w trzecim gemie. Amerykanka prowadziła 40:15 przy własnym serwisie, ale nie zdołała utrzymać podania. Pierwszego „breakpointa” obroniła asem, ale przy drugim popełniła podwójny błąd serwisowy. Pierwsza rakieta Polski utrzymywała przewagę przełamania do wyniku 4:3. W ósmym gemie Świątek prowadziła już 30:0, ale cztery następne punkty padły łupem młodszej rodaczki sióstr Williams, która odrobiła stratę. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce od stanu 0:1 Polka wygrała sześć kolejnych punktów. Gauff obroniła dwie piłki setowe, ale przy trzeciej popełniła błąd z backhandu.

Podopieczna Piotra Sierzputowskiego nie zamierzała zwalniać tempa w drugiej odsłonie meczu. Swoje dwa pierwsze gemy serwisowe wygrała bez straty punktu, a sama odebrała podanie rywalce na 3:1. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych nie zamierzała się poddawać, ale nie serwowała już tak dobrze jak w pierwszym secie, w którym posłała siedem asów. Świątek zdobyła kolejne przełamanie w szóstym gemie i stanęła przed szansą, żeby zakończyć spotkanie przy pomocy własnego podania. Przy 1:5 Gauff dobrym returnem wypracowała sobie pierwszego „breakpointa” w tej części meczu. 19-latka z Raszyna popełniła w tym momencie pierwszy podwójny błąd serwisowy i Amerykanka odrobiła część strat. Tenisistka z nad Wisły nie pozwoliła jednak przeciwniczce na powrót do meczu. Przy wyniku 5:3 wypracowała sobie trzy okazje z rzędu na zamknięcie spotkania. Pierwszą 17-latka z Florydy zniwelowała agresywną akcją, a chwilę później Świątek popełniła podwójny błąd serwisowy. Przy trzeciej piłce meczowej Gauff nie była już w stanie wytrzymać natarcia Polki, która po godzinie i 46 minutach walki mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W finale Internazionali BNL d’Italia’s Iga Świątek zmierzy się z Karolina Pliszkovą. Czeszka w trzech setach pokonała Petrę Martić i po raz trzeci z rzędu zagra o tytuł w stolicy Włoch.