Rzym. Kalinina z nową życiówką

Anhelina Kalinina została pierwszą finalistką turnieju WTA 1000 w Rzymie. Awans do sobotniego meczu o tytuł w imprezie tej rangi to dla Ukrainki największy sukces w karierze.

Po dniu przerwy, w piątek panie rywalizowały o miejsca w ostatnim meczu singlowym tegorocznej edycji Internazionale BNL d’Italia. Jako pierwsze na kort wyszły Anhelina Kalinina i Weronika Kudermietowa. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek, ale po raz pierwszy zmierzyły się na mączce. Drugie zwycięstwo odniosła tenisistka zza naszej wschodniej granicy i podobnie jak w poprzednich pojedynkach obu pań, również tym razem pojedynek zakończył się w trzech setach.

Spotkanie rozpoczęło się od nerwowej gry z obu stron. Obie panie popełniały błędy i żadna nie umiała zaznaczyć swej przewagi. Pierwszą, której pomyłka doprowadziła do straty serwisu była Kudermietowa. Moskwianka przegrywała juz 3:5, aby doprowadzić do wyrówania. Końcówka tej części meczu należała jednak do Kalininy, która zrobiła pierwszy krok w stronę finału. W drugiej odsłonie sytuacja była podobna do pierwszego seta. Również to Kudermietowa jako pierwsza przegrała swego gema serwisowego i Ukrainka ponownie prowadziła 5:3. Z tą różnicą, że od tej chwili przegrała cztery gemy z rzędu i losy awansu rozstrzygnęła trzecia partia.

Tą bardzo dobrze rozpoczęła tenisistka z Nowej Kachowki, która po dwóch przełamaniach uzyskała prowadzenie 3:0. Takiej przewagi już nie wypuściła z rąk, a w ósmym gemie wykorzystała pierwszą piłkę meczową i zapewniła sobie awans do drugiego finału imprezy głównego cyklu w karierze. Poprzednio o tytuł walczyła przed dwoma laty w Budapeszcie podczas turnieju WTA 250. Najlepszy wynik w imprezie rangi tysiąc uzyskała przed rokiem w Madrycie, gdzie wystąpiła w 1/4 finału.

Finałową rywalkę Kalininy wyłoni mecz między Jeleną Rybakiną i Jeleną Ostapenko.