Rzym. Linette pokonała mistrzynię Rolanda Garrosa sprzed trzech lat!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette z bardzo dobrej strony pokazała się w meczu pierwszej rundy turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. Nasza reprezentantka pokonała 6:4, 6:3 Łotyszkę Jelenę Ostapenko, sensacyjną mistrzynię Rolanda Garrosa z 2017 roku.

Dla Ostapenko był to pierwszy występ w zawodowym turnieju, odkąd rozgrywki zostały wznowione po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Łotyszka, w przeciwieństwie do większości tenisistek z czołowej setki, w tym również Linette, zrezygnowała z podróży do Nowego Jorku i gry w US Open. Brakowało jej więc ogrania w meczach o stawkę i wynikającej ze zwycięstw pewności siebie.

Najważniejsze jednak, co działo się w trakcie meczu, a nie przed nim. Pojedynek lepiej rozpoczęła Łotyszka, która po czterech rozegranych gemach prowadziła 3:1. Utrzymanie przewagi utrudniały jej jednak podwójne błędy serwisowe. W pierwszym secie popełniła ich siedem, a w całym meczu piętnaście. Problemy miała też z pierwszym podaniem – przede wszystkim rzadko nim trafiała.

Linette odrobiła straty, wygrywając cztery gemy z rzędu od stanu 1:3. Później miała piłkę setową przy 5:3 i serwisie rywalki, ale ostatecznie przypieczętowała sukces w pierwszym secie we własnym gemie serwisowym.

Polka poszła za ciosem i wygrała dwa pierwsze gemy w kolejnej odsłonie rywalizacji. Ostapenko wciąż popełniała dużo niewymuszonych błędów. Na dłuższą metę nie potrafiła nawiązać wyrównanej walki z poznanianką.

Po godzinie i 30 minutach rywalizacji Linette wykorzystała pierwszą piłkę meczową. Tym razem nie miała problemów z postawieniem kropki nad ,,i”, jak miało to miejsce w Nowym Jorku podczas Western&Southern Open oraz US Open.

Linette zrewanżowała się tym samym Ostapenko za porażką sprzed dwóch i pół roku w Pucharze Federacji. Wówczas Łotyszka wygrała 6:3, 6:3.

Kolejną rywalką Polki w Rzymie będzie rozstawiona z numerem 11 Belgijka Elise Mertens lub reprezentantka Tajwanu Su-Wei Hsieh. W turnieju występuje też Iga Świątek, która mecz pierwszej rundy rozegra we wtorek. Z kolei Katarzyna Kawa przegrała w eliminacjach.


Wyniki

Pierwsza runda:

Magda Linette (Polska) – Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:4, 6:3