Rzym. Nadal obronił dwie piłki meczowe

Rafael Nadal przetrwał trwający ponad trzy godziny bój z Denisem Shapovalovem i wciąż może marzyć o 10. triumfie w Internazionali d’Italia. Hiszpan pokonał młodszego o 13 lat rywala 3:6, 6:4, 7:6(3). Do ćwierćfinału awansowali także Novak Dźoković, Stefanos Tsitsipas, Reilly Opelka i Federico Delbonis.

Shapovalov błyskawicznie przejął kontrolę nad pierwszym setem pojedynku z Nadalem i wyszedł na prowadzenie 4:0. Hiszpan odrobił wprawdzie stratę jednego przełamania, lecz przy stanie 3:5 ponownie stracił podanie. Tym samym po niecałej godzinie gry pierwszy set został rozstrzygnięty na korzyść 22-latka.

Druga partia również rozpoczęła się lepiej dla Kanadyjczyka. Po 22 minutach gry uzyskał on trzygemowe prowadzenie. Kluczowy dla losów drugiej odsłony okazał się być piąty gem. Nadal wykorzystał trzecią szansę na przełamanie powrotne, a chwilę później na tablicy wyników pojawił się rezultat 3:3. W dziesiątym gemie wykorzystał jedną z piłek setowych i wyrównał stan meczu.

W trzeciej odsłonie rywalizacji historia się powtórzyła. Po raz kolejny jako pierwszy przełamał Kanadyjczyk. I choć szybko utracił zaliczkę, to dwukrotnie doszło do sytuacji, w której od zwycięstwa dzielił go jeden wygrany punkt. Wojnę nerwów wygrał jednak bardziej doświadczony Hiszpan, który najpierw doprowadził do tie-breaka, a później stracił tylko trzy punkty w decydującej rozgrywce. Pojedynek trwał aż 3 godziny i 27 minut.

Novak Dźoković awansował do ćwierćfinału rzymskiej imprezy po raz piętnasty w karierze. Serb pięciokrotnie przełamał podanie Alejandro Davidovicha Fokiny i w całym meczu oddał rywalowi tylko trzy gemy. Lider rankingu do awansu potrzebował siedemdziesięciu minut.

– Myślę, że zagrałem dobrze. On zaczął od przełamania mojego serwisu już w pierwszym gemie. Popełniłem kilka błędów, ale zdołałem szybko wrócić do meczu i przejąć kontrolę. Byłem bardziej solidny z głębi kortu – powiedział Dźoković. – Zagrałem co najmniej 20 procent lepiej niż przeciwko Fritzowi kilka dni temu. Jestem na dobrej drodze i mam nadzieję, że jutro zaprezentuję się jeszcze lepiej – dodał.

W walce o półfinał zawodów Serb zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem. Grek wyeliminował w środę faworyta gospodarzy, Matteo Berrettiniego. W dziewięciu turniejach, które rozegrał w tym sezonie 22-latek, ośmiokrotnie osiągnął co najmniej ćwierćfinał. Tsitsipas wciąż pozostaje także liderem w klasyfikacji ATP Race to Turin.

Przed startem BNL Internazionali d’Italia Reilly Opelka odnotował sześć meczowych porażek z rzędu. Występ w Rzymie z pewnością doda Amerykaninowi pewności siebie. 23-latek zameldował się w najlepszej ósemce zawodów nie tracąc po drodze seta. W czwartek okazał się lepszy od Asłana Karacewa, a w ćwierćfinale spotka się z Federico Delbonisem.

Trzecia runda singla

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Denis Shapovalov (Kanada, 13) 3:6, 6:4 7:6(3)

Novak Dźoković (Serbia, 1) – Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, Q) 6:2, 6:1

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) – Matteo Berrettini (Włochy, 9) 7:6(3), 6:2

Reilly Opelka (USA) – Asłan Karacew (Rosja) 7:6(6), 6:4

Federico Delbonis (Argentyna) – Felix Auger-Aliassime (Kanada) 7:6(3), 6:1