Rzym. Nadal zrewanżował się w rewelacyjnym stylu

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Rafael Nadal awansował do 50. finału turnieju rangi Masters 1000. Hiszpan w półfinale pokonał Stefanosa Tsitsipasa 6:3, 6:4, z którym przegrał w ubiegłym tygodniu w Madrycie.

W poprzednim tygodniu Rafael Nadal i Stefanos Tsitsipas zmierzyli się w półfinale Mutua Madrid Open. Grek pierwszy raz w karierze pokonał Hiszpana i został najmłodszym zawodnikiem, który okazał się lepszy od „Rafy” na mączce.

Tym razem jednak tenisista z Majorki nie pozwolił, by ta sytuacja się powtórzyła. Od pierwszej piłki spotkania Nadal zdominował rywala i miał pełną kontrolę nad meczem. Grał bardzo agresywnie i starał się zepchnąć Tsitsipasa do defensywy, by ten nie narzucił swojego rytmu gry. Taka taktyka się opłaciła, gdyż już w drugim gemie Hiszpan przełamał przeciwnika, a następnie wyszedł na prowadzenie 3:0. Początek seta przesądził w zasadzie o losach partii. Nadal skupiał się głównie na utrzymaniu własnego podania i po 49 minutach zapisał odsłonę na swoje konto.

Tsitsipas czuł się na korcie coraz pewniej i solidniej uderzał piłki, jednak „Rafa” nie dopuszczał, by rywal w pełni rozwinął skrzydła. Już w trzecim gemie przystąpił do ataku na serwis Greka i zakończył go pomyślnie, wychodząc na prowadzenie 2:1. Nadal mógł dzisiaj liczyć na swój forehand, który robił różnicę w wymianach i był kopalnią punktów dla Hiszpana. Podobnie, jak w pierwszym secie 17-krotny mistrz wielkoszlemowy starał się nie dopuścić, aby ateńczyk odrobił straty. Ta strategia okazała się skuteczna i po niespełna dwóch godzinach gry „Rafa” zrewanżował się za porażkę w Madrycie i czwarty raz był lepszy od Tsitsipasa.

W niedzielę Nadal powalczy o dziewiąty tytuł na Foro Italico. Hiszpan triumfował w Rzymie w 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013 i 2018 roku. Finałowym przeciwnikiem „Rafy” będzie zwycięzca pojedynku Novak Dżoković – Diego Schwartzman.