Rzym. Nieudany początek Igi Świątek na mączce

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek już na pierwszej rundzie zakończyła swoją przygodę w Rzymie. Polka przegrała z Arantxą Rus 6:7, 3:6 po ponad dwóch godzinach rywalizacji. Był to premierowy mecz dla naszej reprezentacji na nawierzchni ziemnej.

Nie tak chciała rozpocząć sezon na mączce Iga Świątek. Już premierowa runda na Foro Italico przyniosła porażkę z niżej notowaną Arantxą Rus. Holenderka musiała przejść w Rzymie kwalifikacje i teraz zagra w drugiej rundzie turnieju głównego.

Początkowe cztery gemy były pewnie wygrywane przez serwujące zawodniczki. Natomiast później zaczął się koncert przełamań. Holenderka trzykrotnie prowadziła z zapasem breaka. Jednak zawsze już przy pierwszej opcji Świątek wracała do gry. I tak o losach zdecydował tie break. Tam Polka prowadziła 2-0, by chwilę później stracić cztery punkty z rzędu. Ostatecznie skończyło się 5-7 i to Rus objęła prowadzenie w meczu.

Druga partia rozpoczęła się od przełamania serwisu Igi. Holenderka ułożyła sobie gema i grała swój tenis. Miała kolejne okazje ale przewagi nie powiększyła. Polka najbliżej breaka była w siódmym gemie, ale dwie okazja to było za mało. Pod koniec nasza reprezentantka obroniła dwa meczbole. Jednak przy trzecim już była bezradna. Rzut rakietą na kort zakończył spotkanie. Po bardzo długim, jak na dwa sety, meczu bo trwającym ponad dwie godziny Arantxa Rus zameldowała się w kolejnej rundzie.  Tam rywalką Holenderki będzie Marketa Vondrusova. A Iga musi spokojnie czekać na następne okazje, aby wygrać na mączce.

 

 


Wyniki

Pierwsza runda singla:

Arantxa Rus (Holandia, Q) – Iga Świątek (Polska)  7:6(5). 6:3