Rzym. Odwróciła losy spotkania i zagra z Igą Świątek

Donna Vekić będzie rywalką Igi Świątek w poniedziałkowym meczu czwartej rundy turnieju WTA 1000 w Rzymie. Będzie to trzecie spotkanie obu pań, ale dopiero pierwsze na kortach ziemnych. Poza liderką światowego rankingu spośród tenisistek z top 10 zestawienia najlepszych tenisistek świata w grze o końcowy triumf pozostają już tylko dwie tenisistki. W niedzielę kolejnymi czołowymi zawodniczkami, które pożegnały się z kortami Foro Italico są Maria Sakkari i Coco Gauff.

Iga Świątek rozegrała już dwa spotkania w tegorocznej edycji Internazionali BNL d’Italia. W żadnym ze spotkań nie straciła nawet seta, a w czterech partiach oddała rywalkom łącznie dwa gemy. Łatwego życia w tym roku w Rzymie nie mają z kolei inne tenisistki z czołówki światowego rankingu. W niedzielę z marzeniami o końcowym triumfie musiały się pożegnać dwie kolejne zawodniczki.

Pierwszą, która odpadła dziś z rywalizacji była rozstawiona z numerem dziewiątym Maria Sakkari. Greczynka w dwóch setach uległa Markecie Vondrousovej. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów w secie otwarcia miała 5:3 i 40-15, aby pozwolić rywalce doprowadzić do stanu 5:5. W końcówce zdołała wygrać jeszcze dwa gemy i wyjść na prowadzenie w całym meczu. Losy drugiej partii rozstrzygnęły dwa przełamania uzyskane przez finalistkę Roland Garros 2019.

Drugą wysoko notowaną zawodniczką, która w niedzielę „wypadła” z drabinki turniejowej jest Coco Gauff. Pierwszy set nie zaczął się zbyt dobrze dla Amerykanki, która przegrywała 0:2. Od tego momentu jednak wygrała sześć z ośmiu rozegranych gemów i wyszła na prowadzenie w całym spotkaniu. Kolejne dwa sety należały już jednak dla sklasyfikowanej na 38. miejscu rywalki, która po dwa razy wygrała gemy serwisowe Gauff w każdej odsłonie i zapewniła sobie miejsce w 1/8 finału.

W czwartej rundzie jest już z kolei Iga Świątek, która w ekspresowym tempie odprawiła w niedzielę Łesię Tsurenko. I o awans do powalczy z Donną Vekić. Chorwatka co prawda przegrała pierwszego seta. Jednak w dwóch kolejnych odsłonach zdołała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Poniedziałkowe spotkanie będzie czwartym meczem między zawodniczką z Osijeka i raszynianką. Wszystkie spotkania wygrała Świątek, jednak po raz pierwszy panie zagrają na innej nawierzchni niż „hard”.