Rzym. Porażka Nadala, reszta faworytów gra dalej

/ Jakub Ślotała , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

W ostatnim spotkaniu 1/8 finału, Denis Shapovalov niespodziewanie pokonał Rafaela Nadala 1:6, 7:5, 6:2. Pozostali zawodnicy rozstawieni w czołowej piątce zameldowali się w ćwierćfinale.

Kanadyjczyk zrewanżował się legendarnemu Hiszpanowi za porażkę z poprzedniej edycji turnieju. Shapovalov miał wtedy piłki meczowe, ale ostatecznie przegrał spotkanie. W tegorocznym starciu Hiszpan miał jednak widoczne problemy ze stopą. W swoim stylu nie poddał spotkania i walczył do końca, ale trzeci set nie pozostawił wątpliwości, co do możliwości El Matadora.

Żyję z kontuzją. Moja codzienność jest trudna – powiedział po meczu Nadal. – Dziś problemy zaczęły się w połowie drugiego seta i właściwie nie mogłem grać. Nie chcę odbierać Denisowi uznania, na które zasługuje. Dzisiaj był jego dzień – dodał.

Ciekawym medialnie spotkaniem była rywalizacja starych znajomych – Novaka Dżokovicia oraz Stana Wawrinki. Pojedynek w Rzymie był ich 26. konfrontacją. Perspektywa każdego z zawodników przed spotkaniem była zupełnie inna. Szwajcar na początku tygodnia wygrał pierwsze spotkanie od piętnastu miesięcy. Serb z drugiej strony wraca do wysokiej formy. Ta różnica znalazła odzwierciedlenie na korcie. Po godzinie i szesnastu minutach faworyt wygrał 6:2, 6:2.

Wspaniale jest widzieć Stana z powrotem i wygrywającego. Zwyciężył w dwóch ciężkich meczach. Widać, że nadal nie jest fizycznie tam, gdzie chce być, ale mimo wszystko to Stan Wawrinka i może cię skrzywdzić, jeśli dasz mu czas – powiedział po meczu Dżoković.

Tifosi z radością przyjęli wygraną Jannika Sinnera z Filipem Krajinoviciem. Włoch jest ostatnim przedstawicielem gospodarzy w turnieju. Wygrał w dwóch setach, 6:2, 7:6(6). Jego ćwierćfinałowym przeciwnikiem będzie zwycięzca z Monte Carlo, Stafanos Tsitsipas. Grek, który w ostatnich spotkaniach regularnie rozgrywa trzy sety, potrafi się zmobilizować w kluczowych momentach. Tym razem pokonał Karena Chaczanowa, 4:6, 6:0, 6:3.