Rzym. Rafael Nadal po raz dziesiąty

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Rafael Nadal został mistrzem tegorocznej edycji BNL Internazionali d’Italia! Hiszpan potrzebował dwóch godzin i czterdziestu dziewięciu minut, aby pokonać Novaka Dźokovicia i po raz dziesiąty triumfować w rzymskiej imprezie.

W finale BNL Internazionali d’Italia zagrało dwóch najwyżej rozstawionych graczy. Było to pięćdziesiąte siódme spotkanie Rafaela Nadala z Novakiem Dźokoviciem i ich dziewiąte starcie na Foro Italico.

Dwa pierwsze gemy powędrowały na konto lidera rankingu. Przewaga Serba nie trwała jednak długo, ponieważ już w trzecim gemie Hiszpan zdobył przełamanie powrotne. Gdy wydawało się, że zwycięzcę pierwszej partii wyłoni tie-break, Nadal rozstrzygnął gem serwisowy Serba na swoją korzyść i wyszedł na prowadzenie 6:5. Chwilę później wykorzystał drugą piłkę setową i na tablicy wyników pojawił się rezultat 7:5.

Drugi set także rozpoczął się lepiej dla tenisisty z Belgradu. 33-latek wykorzystał chwilę słabszej dyspozycji Hiszpana i wyszedł na komfortowe prowadzenie 4:1. W następnym gemie Serb ponownie przełamał serwis Nadala i powiększył przewagę na 5:1, a po niemal dwóch godzinach gry wyrównał stan meczu na 1-1 w setach.

W piątym gemie decydującej odsłony Hiszpan ponownie musiał bronić break pointów, lecz w kluczowym momencie posłał wygrywający forhend i nie pozwolił Serbowi na wczesne objęcie prowadzenia. Nadal nie tylko utrzymał podanie, lecz również wygrał cztery punkty z rzędu na returnie i serwował przy stanie 4:2. Od tego momentu 20-krotny mistrz turniejów wielkoszlemowych miał pełną kontrolę nad spotkaniem i nie wypuścił zwycięstwa z rąk.

Triumfem w Rzymie tenisista z Majorki odnotował rekord co najmniej dziesięciu zwycięstw w czterech różnych turniejach. Dotychczas zdobył trzynaście tytułów na kortach im. Rolanda Garrosa, dwunastokrotnie był najlepszy w Barcelonie, a jedenaście razy zwyciężał w Monte Carlo. Ta wygrana pozwoliła mu także zbliżyć się do Serba w bezpośrednim bilansie ich spotkań. Po niedzielnym finale Nadal ma na koncie dwadzieścia osiem zwycięstw nad Serbem. Dwadzieścia dziewięć razy pojedynki tych dwóch tenisistów padały łupem Dźokovicia.


Wyniki

Finał singla

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Novak Dźoković (Serbia, 1) 7:5, 1:6, 6:3