Rzym: Tipsarević za burtą

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: własne, foto: AFP

Rozstawiony z „ósemką” Janko Tipsarević jest pierwszym z faworytów, który pożegnał się z turniejem w Rzymie. Serb w drugiej rundzie zawodów nie sprostał Stanislasowi Wawrince. Kłopotów z awansem nie mieli natomiast Roger Federer i Rafael Nadal.

Bardziej od porażki Tipsarevicia zaskakujące są jej rozmiary. Serb, który przed tygodniem pokonał samego Novaka Djokovicia w ćwierćfinale turnieju w Madrycie, w starciu z Wawrinką ugrał zaledwie 4 gemy. Szwajcar wygrał aż 80% punktów przy drugim serwisie Tipsarevicia, dzięki czemu wywalczył aż 6 przełamań. Wyjątkowo nieporadny tego dnia Serb poległ ostatecznie 3:6, 1:6.

Dobrze zmagania w Rzymie rozpoczął natomiast Roger Federer. Szwajcar w zeszłym tygodniu zwyciężył w Madrycie, dzięki czemu awansował na 2. miejsce w rankingu ATP Tour, przeskakując Rafaela Nadala, a we środę udowodnił, że równie okazale potrafi grać na tradycyjnej, czerwonej mączce. W starciu z Carlosem Berlocqiem, specjalistą od gry na tej nawierzchni, dominował niepodzielnie, ledwie raz tracąc własne podanie. Po 70 minutach gry zwyciężył 6:3, 6:4.

Nie mniej efektownie zmagania w stolicy Włoch zainaugurował Nadal. Po niespodziewanej porażce Hiszpana w 3. rundzie turnieju w Madrycie i jego głośnym proteście przeciwko nawierzchni, na jakiej tenisiści rywalizowali w Kastylii, forma 6-krotnego mistrza French Open była dużą niewiadomą. Zeszłoroczny finalista z Rzymu pokazał jednak się z bardzo dobrej strony i pokonał Floriana Mayera 6:1, 7:5. W pierwszej partii grał koncertowo – oddał rywalowi zaledwie jednego gema – a w drugiej miał nieco problemów z agresywnym, dobrze serwującym rywalem, ale zdołał bez straty seta awansować do kolejnej rundy.

Bez najmniejszych problemów do następnej fazy turnieju dotarł również Tomas Berdych, niedawny finalista z Madrytu. Czech po godzinie i 20 minutach gry rozprawił się z Łukaszem Kubotem, który tego dnia obchodził 30. urodziny. Porażka 4:6, 1:6 z pewnością nie była wymarzonym urodzinowym prezentem Polaka.

Na drugiej rundzie zmagania w Rzymie zakończył natomiast John Isner. Rozstawiony z „dziewiątką” Amerykanin przegrał 6:2, 6:7(5), 5:7 z Andreasem Seppim. Zwycięstwo Włocha wprawiło w euforię rzymską publiczność, szczególnie że reprezentant gospodarzy zdołał tylko raz przełamać mierzącego 206 centymetrów rywala – w 11. gemie trzeciego seta. Isnerowi w zwycięstwie nie pomogło ani 15 asów serwisowych, ani fakt, że w całym pojedynku zdobył punkt więcej od Seppiego.

Tomas Berdych (Czechy, 7) – Łukasz Kubot (Polska) 6:4, 6:1
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria) – Janko Tipsarević (Serbia, 8) 6:3, 6:1
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Carlos Berlocq (Argentyna) 6:3, 6:4
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Florian Mayer (Niemcy) 6:1, 7:5
Andreas Seppi (Włochy) – John Isner (USA) 2:6, 7:6(5), 7:5
Marcel Granollers (Hiszpania) – Fabio Fognini (Włochy) 6:3, 6:4
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 10) – Michaił Jużny (Rosja) 6:4, 6:2
Richard Gasquet (Francja, 16) – Paolo Lorenzi (Włochy) 6:3, 6:2