Rzym. Wawrinka gra dalej, Thiem poza turniejem

W pierwszej rundzie turnieju Internazionali BNL d`Italia zobaczyliśmy kilka ciekawych starć. Stan Wawrinka pokonał Amerykanina Opelkę 3:6, 7:5, 6:2. Fabio Fognini odprawił innego powracającego do gry wielkoszlemowego triumfatora – Dominika Thiema, 6:4, 7:6(5).

Dla Wawrinki zwycięstwo z Opelką to pierwsza wygrana od lutego 2021. W minionym sezonie Szwajcar rozegrał tylko sześć spotkań i zakończył rywalizację na początku marca. W bieżącym roku wrócił do gry w Marbelli i odpadł w pierwszej rundzie, podobnie, jak tydzień później w Monte Carlo. Opelka z kolei wygrał tegoroczny turniej na mączce w Houston i jest zawodnikiem z czołowej dwudziestki rankingu. Jakość i precyzja były jednak po stronie Wawrinki, który zapewnił sobie awans po dwóch godzinach i pięciu minutach.

– Dobrze się czułem na korcie. Kiedy nie wygrywasz meczu od ponad roku, zaczynasz myśleć o tym coraz więcej, zamiast skupiać się na tym, co powinieneś zrobić. Pod koniec drugiego i trzeciego seta zaczynałem czuć się komfortowo z moim tenisem. Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa – mówił po meczu Szwajcar.

Taka sztuka nie udała się wracającemu po kontuzji Austriakowi. Thiem, tak, jak Wawrinka, wrócił do rywalizacji w tegorocznej Marbelli. Odpadł w pierwszej rundzie, podobnie, jak w kolejnych turniejach w Belgradzie, Estoril oraz Madrycie. W Rzymie lepszy był reprezentant gospodarzy, Fabio Fognini. Pomimo że Włoch kontrolował przebieg spotkania, była to bardzo wyrównana rozgrywka. Najlepiej świadczy o tym statystyka wszystkich wygranych punktów: 77-75.

W kolejnej rundzie nie zabraknie innych faworytów. W swoim stylu, po trzysetowej walce awansował finalista z Monte Carlo, Davidovich Fokina, który pokonał Iwaszkę 6:2, 4:6, 6:4. Rywalizację kontynuuje szesnasta rakieta świata – Denis Shapovalov, który po trudnej, trzygodzinnej batalii pokonał Włocha Lorenzo Sonego, 7:6(5), 3:6, 6:3. Kanadyjczyk prawdopodobnie nie zostanie ulubieńcem gospodarzy, których w niecenzuralnych słowach uciszał w trakcie meczu.