Sabalenka pokonała partnerkę deblową i uzupełniła grono półfinalistek

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Aryna Sabalenka i Elise Mertens zaciekle walczyły przez ponad dwie godziny o miejsce w półfinale WTA Elite Trophy w Zhuhai. Minimalnie lepsza okazała się Białorusinka, która w sobotę zmierzy się z Karoliną Muchovą. Drugą parę półfinałową utworzyły Saisai Zheng i Kiki Bertens.

Pojedynek Sabalenki i Mertens był ciekawy z kilku powodów. Przede wszystkim decydował o tym, która z nich awansuje do półfinału w Zhuhai. Obie pokonały bowiem wcześniej Marię Sakkari, w ten sposób czyniąc sytuację w grupie klarowną. Warto jednak zauważyć, że Mertens i Sabalenka to partnerki deblowe – w tym roku wygrały wspólnie trzy wielkie turnieje w Stanach Zjednoczonych: w Nowym Jorku, Indian Wells i Miami. Osiągane wyniki pozwoliły im się zakwalifikować do Finałów WTA, które ruszają już w niedzielę. Niebawem Sabalenka i Mertens znów staną zatem po tej samej stronie siatki.

W pojedynku w Zhuhai minimalnie lepsza okazała się Białorusinka. 21-latka z Mińska pokonała bardziej doświadczoną koleżankę 6:4, 3:6, 7:5. W półfinale jej przeciwniczką będzie Karolina Muchova, która dość niespodziewanie poradziła sobie z Sofią Kenin. Również w tym meczu do wyłonienia zwyciężczyni potrzebna była trzecia partia. Czeszka wygrała 6:4, 4:6, 6:3.

W drugim meczu półfinałowym zobaczymy Saisai Zheng i Kiki Bertens. Holenderka to jedyna tenisistka, która do najlepszej czwórki awansowała już w czwartek, natomiast piątek był dla niej dniem wolnym. Kiedy odpoczywała, Zheng dzielnie walczyła o każdego gema w meczu z Petrą Martić. Opłaciło jej się to, bo choć przegrała 4:6, 3:6, to dzięki najlepszemu stosunkowi gemów wygranych do przegranych awansowała do półfinału.


Wyniki

Faza grupowa:

Karolina Muchova (Czechy) – Sofia Kenin (USA) 6:4, 4:6, 6:3
Petra Martić (Chorwacja) – Saisai Zheng (Chiny) 6:4, 6:3
Aryna Sabałenka (Białoruś) – Elise Mertens (Belgia) 6:4, 3:6, 7:5