Sakkari lepsza od Switoliny!

Maria Sakkari wyciągnęła wnioski z porażki w trzeciej rundzie Wimbledonu i tym razem pokonała Elinę Switolinę. Do półfinałów awansowały też Aryna Sabałenka, Donna Vekić i Saisai Zheng.

Walka o półfinały Mubadala Silicon Valley Classic 2019 była niezwykle zacięta. Trzy z czterech pojedynków musiały zostać rozstrzygnięte w trzech setach. Jedynie Donna Vekić nie przegrała w ćwierćfinale seta, pokonując Amerykankę Kristie Ahn.

Najbardziej wyczekiwanym starciem było to pomiędzy Marią Sakkari a Eliną Switoliną. Tenisistki spotkały się niedawno w trzeciej rundzie Wimbledonu i wtedy, po zaciętym meczu, górą była Ukrainka. Tym razem także niewiele brakowało, aby zawodniczka z Odessy schodziła z kortu jako zwyciężczyni.

Pierwszy set przebiegał po myśli Switoliny. Wyszła na prowadzenie 3:0 i kontrolowała sytuację. Sakkari zdołała ugrać tylko jednego gema, natomiast w całym secie nie była w stanie wygrać gema przy swoim podaniu. Tym samym partia otwarcia zakończyła się pomyślnie dla turniejowej „jedynki”.

W drugiej odsłonie Greczynka nieco polepszyła swoją grę, jednak Ukrainka nie zwalniała tempa. Przełamała rywalkę w czwartym gemie, a następnie wyszła na prowadzenie 5:2. Wydawało się, że wygrana Switoliny to tylko formalność. Jednak wtedy do walki zerwała się atenka. Wygrała cztery gemy z rzędu, broniąc po drodze czterech piłek meczowych. Losy seta rozstrzygnął tie-break, którego końcówka należała do Sakkari.

Decydująca partia rozpoczęła się od przełamania na korzyść półfinalistki Wimbledonu 2019. Jej radość nie trwała jednak długo, gdyż Sakkari błyskawicznie odrobiła straty, a w szóstym gemie uzyskała najważniejsze przełamanie. Po 2 godzinach i 32 minutach to Greczynka mogła cieszyć się ze zwycięstwa – Byłam jeden krok od porażki. Jestem bardzo szczęśliwa, że zdołałam odwrócić losy meczu i ponownie zagram tu w półfinale – podsumowała 24-latka z Aten.

W walce o finał Sakkari zmierzy się z Saisai Zheng, która okazała się lepsza od Amany Anisimovej w trzech zaciętych setach. Z kolei rywalką Donny Vekić będzie Aryna Sabałenka. Białorusinka potrzebowała trzech setów, by pokonać Carlę Suarez Navarro.

Ćwierćfinały singla:

Maria Sakkari (Grecja, 7) – Elina Switolina (Ukraina, 1) 1:6, 7:6 (3), 6:3

Aryna Sabałenka (Białoruś, 2) – Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 6) 3:6, 6:2, 6:4

Saisai Zheng (Chiny) – Amanda Anisimova (USA, 4) 5:7, 7:5, 6:4

Donna Vekić (Chorwacja, 5) – Kristie Ahn (USA, Q) 7:5, 6:0