San Diego. Po deszczu wychodzi słońce – Świątek w finale!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek w półfinale turnieju w San Diego zmierzyła się z Jessicą Pegulą. Polka nie rozpoczęła najlepiej, ale odwróciła losy spotkania po przerwie spowodowanej deszczem. Dzięki temu znów zagra w finale!

Poprzednie spotkania z Jessicą Pegulą są raczej dobrze wspominane przez Igę Świątek. Polka przegrała tylko ich pierwsze starcie, które miało miejsce jeszcze w 2019 roku. Był to jedyny jak dotąd mecz, w którym rozegrały trzy sety. Kolejne trzy mecze, w tym kilka tygodni temu na US Open, pewnie wygrywała nasza reprezentantka. Po imponującym zwycięstwie liderki rankingu z Coco Gauff, ciężko było upatrywać faworytki w reprezentantce gospodarzy.

I z początku mecz układał się po myśli Polki. Po kilku wyrównanych gemach nasza tenisistka wyszła na prowadzenie 4:2. Wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą Świątek i niebawem będziemy się cieszyć z jej zwycięstwa w pierwszym secie. Niestety w tym momencie coś się w grze mistrzyni US Open zacięło. Kolejne cztery gemy wygrała Pegulą, dzięki czemu to jej łupem padł pierwszy set. Świątek musiała poszukać nowych sposobów na rywalkę i nagle zyskała czas na snucie taktycznych pomysłów. Zanim tenisistki rozpoczęły drugiego seta, w San Diego się rozpadało i mecz musiał zostać przerwany.

Dłuższa przerwa pomogła naszej tenisistce. Świątek wróciła na kort zmotywowana i z nowymi pomysłami. Wygrała trzy pierwsze gemy po wznowieniu, co było zwiastunem odmiany losów meczu. Pegula próbowała jeszcze zagrozić Polce, szukała swoich szans, jednak brakowało jej skuteczności. O ile w pierwszym secie świetnie serwowała, tak po przerwie jej podanie było znacznie słabsze, co wykorzystywała liderka rankingu. Ostatecznie set zakończył się wynikiem 6:2.

W trzecim części meczu od początku było czuć, że to Świątek jest na drodze do zwycięstwa. W pierwszych gemach Amerykanka próbowała jeszcze stawiać opór, ale nie trwało to długo. Od stanu 2:2 wygrywała już tylko Polka, dzięki czemu kolejny raz zagra w finale. Jej rywalką będzie Amerykanka Danielle Collins lub Chorwatka Donna Vekić.


Wyniki

Półfinał

Iga Świątek (Polska, 1) – Jessica Pegulą (Stany Zjednoczone, 4) 4:6, 6:2, 6:2