San Jose. Linette postraszyła turniejową „czwórkę”

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Nie udało się Magdzie Linette awansować do półfinału turnieju Mubadala Silicon Valley Classic. W piątek po trzysetowym pojedynku lepsza okazała się Daria Kasatkina.

Polka wyszła na spotkanie z Rosjanką agresywnie nastawiona. Starała się dyktować warunki na korcie i robiła to skutecznie. Poznanianka pewnie wygrała swoje dwa pierwsze gemy serwisowe i potrafiła wypracować sobie szanse przy podaniu rywalki, ale później w jej grze coś się zacięło. Druga rakieta Polski zaczęła popełniać coraz więcej niewymuszonych błędów, co przyniosło efekt w postaci przełamania dla Kastkiny na 3:2. Po zmianie stron Linette od razu odrobiła stratę, ale po chwili ponownie nie była w stanie utrzymać podania. Tym razem turniejowa „czwórka” utrzymała tę przewagę już do końca seta i objęła prowadzenie w meczu.

Reprezentantka Polski dobrze rozpoczęła drugą odsłonę meczu. Odskoczyła na 2:0 i miała szansę, żeby podwyższyć prowadzenie. Nie wykorzystała jej jednak. Rosyjska tenisistka wygrała trzy gemy z rzędy i serwowała, żeby wyjść na 4:2, ale zrobiła to nieskutecznie. Kluczowy dla tej części meczu okazał się siódmy gem. Podopieczna Dawida Celta z 0:40 doprowadziła do równowagi, a później obroniła jeszcze jednego „breakpointa” i utrzymała podanie. Wybrnięcie z tej trudnej sytuacji ewidentnie dodało skrzydeł Linette, która wygrała również dwa kolejne gemy i doprowadziła do wyrównania w meczu.

Druga rakieta Polski dobrze rozpoczęła decydująca partię. Odebrała podanie rywalce już w pierwszym gemie, dzięki czemu kilka minut później prowadziła 3:1. Kasatkina w tym momencie zorientowała się, że zachowawcza gra nie przynosi już efektów i zaczęła uderzać piłki zdecydowanie agresywniej, dzięki czemu wyrównała na 3:3. W kolejnych gemach walka była niezwykle wyrównana. Obie tenisistki popisywały się fantastycznymi zagraniami. W końcówce więcej zimnej krwi zachowała 24-latka urodzona w Togliatti, która zdobyła decydujące przełamanie w dziesiątym gemie i po 2 godzinach i 18 minutach mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

O finał Daria Kasatkina zagra albo z Elise Mertens albo z Julią Putincewą.