Sankt Petersburg. Koncert Żuka, mistrz ATP Finals bezradny!

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Materiały prasowe LOTOS PZT Polish Tour

Kacper Żuk  zagra o finał challengera z pulą nagród 52 tysiące dolarów. W piątek Polak nie dał szans Jackowi Sockowi i awansował do pierwszego w sezonie półfinału w imprezie tej rangi.

22-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego świetnie rozpoczął spotkanie i błyskawicznie odskoczył na 5:1, dzięki przełamaniom w drugim i szóstym gemie. Podopieczny Aleksandra Charpantidisa mógł zakończyć seta przy pomocy własnego serwisu już w siódmym gemie, ale popełnił kilka niewymuszonych błędów i Amerykanin odrobił stratę „breaka”. Sock do końca walczył o zwycięstwo w pierwszej partii, ale Żuk nie wypuścił jej z rąk. Przy wyniku 5:3 reprezentant Stanów Zjednoczonych wypracował sobie kolejne dwie okazje na przełamanie, ale zawodnik trenujący we Wrocławiu odważnymi akcjami zniwelował zagrożenie, a chwilę później wykorzystał pierwszą piłkę setową.

Żuk dobrze rozpoczął również drugą odsłonę spotkania i już w pierwszym gemie odebrał podanie rywalowi. W tym momencie były ósmy tenisista świata poprosił o pomoc medyczną z powodu problemów z ręką. Przerwa nie wybiła z rytmu Polaka, który po zmianie stron utrzymał serwis bez straty punkty i podwyższył prowadzenie. W siódmym Sock ponownie musiał bronić się przed stratą podania. Dwa razy zrobił to skutecznie, ale przy trzecim „breakpoincie” mógł tylko odprowadzić wzrokiem wygrywający forhand przeciwnika. Przy prowadzeniu 5:2 Żukowi nie zadrżała ręką. Amerykanin obronił co prawda dwie pierwsze piłki meczowe, dobrym returnem i akcją przy siatce zakończoną smeczem, ale przy trzeciej Polak zaserwował ósmego asa w meczu i po 69 minutach gry mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

W Sankt Petersburgu reprezentant Polski po raz pierwszy w sezonie złamał barierę ćwierćfinału w imprezach rangi challenger. Wcześniej na tej fazie zawodów 22-latek zatrzymywał się w Quimper, Cherbourgu i Nur-Sułtanie.

W sobotę półfinałowym rywalem Kacpra Żuka będzie Jiri Lehecka.