Santiago. Christian Garin triumfuje w domu!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

Christian Garin triumfatorem turnieju ATP 250 w Santiago! Chilijczyk pokonał w finale Argentyńczyka Facundo Bagnisa 6:4, 6:7(3), 7:5. To piąty tytuł 24-latka w karierze.

Garin podkreślał przed niedzielnym finałem, że będzie to dla niego wyjątkowy mecz. Szansa na tytuł w rodzimym kraju zawsze jest dla zawodników dodatkową motywacją i prestiżem. Co więcej, Santiago to miasto, w którym 24-letni zawodnik się urodził oraz w którym mieszka. Jednakże nie tylko ten fakt stawiał Chilijczyka w roli faworyta.

24-letni tenisista przed tym turniejem wystąpił już w pięciu finałach głównego cyklu, z których cztery wygrał. Bagnis nie może pochwalić się takimi dokonaniami, gdyż pojedynek z Garinem to jego pierwszy finał w karierze.

Spotkanie w Santiago po raz kolejny udowodniło, jak istotne w tenisie jest wykorzystywanie „break-pointów”. W partii otwarcia Bagnis miał ich dwa, lecz żadnego z nich nie zdołał wykorzystać. Natomiast Garinowi wystarczyła jedna taka szansa. Dzięki niej reprezentant gospodarzy wygrał seta 6:4.

W drugiej odsłonie pojedynku Argentyńczyk poprawił się w tym elemencie. 31-latek zapisał tę partię na swoim koncie, jednak uczynił to dopiero po tie-breaku. W decydującym secie górę wzięło większe doświadczenie Chilijczyka w meczach na takim poziomie. Przy stanie 5:5 najpierw obronił dwa break-pointy, a następnie sam przełamał rywala, dzięki czemu triumfował w całym meczu 6:4, 6:7(3), 7:5.

To piąty tytuł Garina w głównym cyklu ATP. Jego skuteczność w finałach robi wrażenie, gdyż przegrał tylko jeden taki mecz. Co ciekawe, wszystkie tytuły zdobył na mączce. Tenisista z Santiago został także pierwszym Chilijczykiem od 12 lat, który wygrał turniej w domu. W 2009 roku taki sukces osiągnął Fernando Gonzalez, który triumfował w Vina del Mar. To nie koniec dobrych informacji. Garin w poniedziałek wróci do czołowej dwudziestki rankingu ATP.