Santiago. Jarry najlepszy w domowym turnieju

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

W tym tygodniu uwagę kibiców męskiego tenisa przyciągały przede wszystkim turnieje w Dubaju i Acapulco. W tym samym czasie rozgrywano jednak także zawody w Santiago. W finale zmagań w chilijskiej stolicy zmierzyli się Nicolas Jarry i Tomas Etcheverry.

Przedmeczowe statystyki mogły wskazywać, że faworytem pojedynku jest Etcheverry. 23-latek z Argentyny był bowiem wyżej w rankingu ATP i wygrał jedyne – toczone na najwyższym poziomie rozgrywkowym – wcześniejsze spotkanie z Jarrym. Odbyło się ono w 2022 roku w Cordobie.

Mając w głowie te liczby należało pamiętać, że reprezentant gospodarzy sięgnął w przeszłości 38 miejsca w klasyfikacji najlepszych tenisistów i ma na koncie jeden wygrany turniej rangi ATP Tour. Jego młodszy rywal nie mógł pochwalić się takimi osiągnięciami i z pewnością był mniej doświadczony.

W pierwszym secie starcia na Cancha Central obaj zawodnicy bardzo dobrze pilnowali podania. Przez dwanaście gemów pojawiła się tylko jedna okazja na przełamanie, ale Nicolas Jarry nie zdołał jej wykorzystać. Zwycięzcę tej partii wyłonił tie-break, w którym lepszy był Etcheverry.

Drugą partię mocniej zaczął reprezentant Chile. 27-latek odebrał serwis rywala już w drugim gemie, a wkrótce prowadził już 4:1. Wynik ten nie zraził jednak jego argentyńskiego przeciwnika – Etcheverry odrobił straty i wyrównał stan seta na 4:4. Partię ponownie wieńczył tie-break, ale tym razem powędrował on na konto Jarry’ego.

Decydujący set okazał się być popisem ulubieńca miejscowej publiczności. Urodzony w Santiago tenisista szybko wywalczył bezpieczną przewagę dwóch przełamań i pewnie zamknął mecz przy swoim podaniu, wygrywając trzecią partię wynikiem 6:2.

Podczas ceremonii dekoracji Jarry nie krył radości. Zawodnik, któremu towarzyszył synek, powiedział, że:

To nie do uwierzenia. Nie dociera do mnie, że zostałem mistrzem w historycznym turnieju, w moim rodzinnym mieście. Naprawdę wiele to dla mnie znaczy, bo nie było łatwo. Czuje się wspaniale – podkreślił.

Triumf w Santiago to drugi tytuł w karierze Jarry’ego. Dzięki temu zwycięstwu Chilijczyk awansuje na 52 miejsce w rankingu ATP.


Wyniki

Movistar Chile Open (finał):

Nicolas Jarry (Chile, SE) – Tomas Martin Etcheverry (Argentyna) 6:7 (5) 7:6 (5) 6:2