Seria Kubota i Melo przerwana

/ Dominika Opala, źródło: własne, foto: AFP

Łukasz Kubot i Marcelo Melo nie sięgnęli po trzeci tytuł z rzędu w Halle. W finale lepsi od Polaka i Brazylijczyka okazali się Raven Klaasen i Michael Venus, wygrywając 4:6, 6:3, 10:4. Dla Afrykanera to trzeci triumf w tej imprezie.

Łukasz Kubot i Marcelo Melo mieli szansę przejść bez porażki turniej w Halle po raz trzeci. To osiągnięcie nie udało się dotychczas żadnej parze w historii tej imprezy. Polak i Brazylijczyk będą musieli jednak poczekać z tym wyczynem, gdyż w niedzielnym finale zatrzymali ich Raven Klaasen i Michael Venus. Mecz o mistrzostwo Noventi Open 2019 był piątym starciem tych duetów. Afrykaner i Nowozelandczyk okazali się lepsi drugi raz.

Na papierze finał ten był najlepszy z najlepszych. Zmierzyły się w nim dwie pary najwyżej rozstawione w Halle. Faworytami spotkania byli Kubot i Melo. Bronili oni tytułu i walczyli o trzeci triumf z rzędu w tej imprezie. Tajemnicą nie jest także fakt, że właśnie na trawie czują się oni najlepiej.

Polsko-brazylijska para potwierdziła to w pierwszym secie. Już w gemie otwarcia odebrali rywalom serwis, a następnie wyszli na prowadzenie 2:0. Przewagę przełamania utrzymali przez całego seta, nie dając Klaasenowi i Venusowi najmniejszych szans na breaka. Tym samym po 37 minutach Kubot i Melo byli o krok od obronienia tytułu.

W drugiej odsłonie tenisiści rozstawieni z numerem dwa tak szybko nie stracili gema przy swoim podaniu. Podnieśli oni poziom swojej gry, ale cały czas to Polak i Brazylijczyk grali pewniej i dominowali. Sytuacja zmieniła się w ósmym gemie, kiedy to Klaasen i Venus uzyskali pierwsze w meczu szanse na przełamanie. Za drugą okazją udało im się osiągnąć cel, a w następnym gemie potwierdzili breaka i wyrównali stan meczu na 1:1 w setach.

Losy finału musiał rozstrzygnąć super tie-break. Początek był bardzo zacięty, choć nierówny z obu stron. Jako pierwsi stabilizację złapali Klaasen i Venus, wychodząc na prowadzenie 8:3. Kubotowi i Melo gra się nie układała, ale próbowali walczyć do końca. Nie udał im się jednak wyczyn z meczu ćwierćfinałowego, kiedy to wrócili do meczu ze stanu 4:8, a następnie obronili piłkę meczową.

Tym razem bardziej doświadczeni rywale nie dali sobie wyrwać zwycięstwa z rąk. Afrykaner i Nowozelandczyk dokończyli dzieła przy pierwszej okazji i sięgnęli po najwyższe trofeum premierowo w tym sezonie. Spotkanie trwało 86 minut. Michael Venus pierwszy raz wygrał turniej w Halle, natomiast Raven Klaasen zanotował tutaj trzecie zwycięstwo. W latach 2015 i 2016 triumfował w parze z Rajeevem Ramem.

Seria 11 wygranych meczów przez Kubota i Melo w Halle dobiegła końca. Mistrzowie Wimbledonu 2017 będą musieli poczekać jeszcze na pierwszy tytuł w tym roku. Oprócz Halle, przegrali także w finale w Indian Wells.

Finał debla:

Raven Klaasen, Michael Venus (RPA, Nowa Zelandia, 2) – Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia, 1) 4:6, 6:3, 10:4