Forbet

Seul: Radwańska nie obroni tytułu

/ Tomasz Krasoń, źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Agnieszka Radwańska nie obroni tytułu w Seulu. Najwyżej rozstawiona Polka przegrała w ćwierćfinale z Varvarą Lepchenko 7:6(4), 2:6, 2:6.

Radwańska była zdecydowaną faworytą do wygrania turnieju w Kia Korea Open po raz drugi z rzędu. Po pierwsze w drabince turnieju w Seulu trudno było o znalezienie teoretycznie groźnych rywalek, po drugie w dwóch początkowych meczach Polka pokazała dobrą formę, eliminując Chanelle Scheepers bez straty gema.

Ćwierćfinał okazał się jednak bolesną weryfikacją oczekiwań Agnieszki Radwańskiej i jej kibiców. Polka mierzyła się z Varvarą Lepchenko, 43. tenisistką rankingu WTA, z którą do niedawna Isia seryjnie wygrywała. W ostatnich sezonach Radwańska toczyła z leworęczną Amerykanką wyrównane spotkania, ale zawsze (tzn. w pięciu przypadkach) to krakowianka wychodziła z nich obronną ręką. W tym roku szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Lepchenko. Amerykanka nieoczekiwanie pokonała już Polkę w Stanford, a gdy w Seulu pojawiła się szansa na rewanż, to Radwańska… znów skapitulowała.

Zaczęło się nieźle. Może pierwszy set nie był idealny, obie tenisistki aż trzykrotnie straciły podanie, ale co najważniejsze w rozgrywce tie breakowej lepsza okazała się Radwańska, triumfując 7-4. Później jednak było już znacznie gorzej. Od początku drugiego seta Lepchenko zaczęła w zasadzie dominować. Radwańska zanotowała bardzo słabe statystyki serwisowe – w drugim i trzecim secie nie przekroczyła 50 procent skuteczności ani pierwszego, ani drugiego serwisu. W konsekwencji Polka w każdym z setów trzykrotnie dała się przełamać, a sama nie była już w stanie przeciwstawić się Lepchenko w jej gemach serwisowych. Amerykanka zakończyła spotkanie po 2 godzinach i 7 minutach gry.

Radwańska tym samym nie obroni w Seulu 280 punktów do rankingu WTA (za ćwierćfinał zdobyła ich tylko 60) i w najbliższy poniedziałek spadnie na 6. miejsce w klasyfikacji WTA. Kolejnym turniejowym startem Polki będzie debiutująca w kalendarzu zawodowego cyklu impreza rangi Premier 5 w Wuhan.