Singapur: Cibulkova musi powtórzyć wyczyn Radwańskiej

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Bardzo blisko awansu do półfinału Mistrzostw WTA jest Angelique Kerber, która we wtorek pokonała Simonę Halep. W pojedynku dwóch debiutantek Madison Keys okazała się lepsza od Dominiki Cibulkovej.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się liderka światowego rankingu i Rumunka. Spotkanie lepiej rozpoczęła 28-latka z Puszczykowa, która przełamała serwis rywalki już w pierwszym gemie. Leworęczna tenisistka utrzymywała przewagę "breaka" do połowy seta. W szóstym gemie Halep odrobiła stratę i wyrównała na 3:3. W dziewiątym gemie reprezentantka Niemiec po raz drugi odebrała serwis 24-latce urodzonej w Konstancy, a chwilę później zamknęła seta przy pomocy własnego podania.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się w identyczny sposób jak pierwsza. Kerber już w pierwszym gemie wykorzystała szansę na przełamanie i objęła prowadzenie 2:0. W piątym gemie Halep ponownie nie zdołała utrzymać podania i turniejowa „jedynka” wyszła na prowadzenie 4:1. Niemka już do końca nie pozwoliła się dogonić i zwyciężyła 6:2.

Kerber miała szansę, żeby awansować do najlepszej czwórki WTA Finals już we wtorek, ale tylko pod warunkiem, że Cibulkova bez straty seta pokonałaby Amerykankę. Zupełnie inne plany miała jednak Keys. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych w pierwszym secie nie dała Słowaczce żadnych szans i zwyciężyła, tracąc tylko jednego gema. W drugiej partii walka była już bardziej wyrównana, ale rodaczka sióstr Williams okazała się lepsza o jedno przełamanie.

W tej sytuacji wszystkie cztery zawodniczki wciąż mają szansę na awans z grupy. W najlepszej sytuacji jest Angelique Kerber, której do awansu potrzebny jej jest już tylko jeden wygrany set w spotkaniu przeciwko Amerykance. Teoretycznie w najtrudniejsze zadania czeka Słowaczkę, która znalazła się w identycznej sytuacji jak Agnieszka Radwańska w zeszłym roku. Reprezentantka naszych południowych siąsiadów bez straty seta musi pokonać Halep i liczyć na to, że Kerber w tym samym stosunku wygra Keys.

Poniżej prezentujemy wszystkie możliwe scenariusze przed ostatnim dniem rywalizacji w Grupie Czerwonej.