Skandal w sędziowskim światku. Moscarella zawieszony

/ Szymon Adamski , źródło: , foto: AFP

Gianluca Moscarella, jeden z najbardziej rozpoznawalnych sędziów tenisowych, został zawieszony przez ATP po skandalicznym zachowaniu podczas challengera we Florencji. Włoski arbiter motywował do gry jednego z uczestników sędziowanego przez siebie spotkania, a także w wyjątkowo niestosowny sposób zwracał się do jednej z dziewczynek podających piłki.

Feralny mecz miał miejsce w 2. rundzie. Naprzeciwko siebie stanęli Włoch Enrico Dalla Valle i Portugalczyk Pedro Sousa. Do pewnego momentu nic nie budziło zastrzeżeń i mecz przebiegał bardzo spokojnie, dla sędziego Moscarelli aż za spokojnie. Arbiter nieoczekiwanie wyszedł przed szereg, zapominając chyba o tym, że właśnie jest w pracy.

Sousa wygrał pierwszą partię 7:5, po czym skorzystał z przysługującej mu przerwy toaletowej. Sędzia Moscarella nie zamierzał jednak bezczynnie siedzieć na stołku i czekać na powrót zawodnika, tylko… zaczął udzielać rad Enrico Dalli Vallemu. ,,Pozostań skoncentrowany, come on. Powinieneś to wygrać 6:1, 6:1″. Włoski zawodnik rzeczywiście prowadził w pierwszym secie z przewagą podwójnego przełamania, jednak arbiter był ostatnią osobą, która powinna odnosić się do wydarzeń na korcie w tak sugestywny sposób. Co istotne, Gianluca Moscarella to nie żółtodziób, a doświadczony sędzia, który prowadził spotkania z udziałem największych zawodników w największych turniejach. Do tej pory słynął jednak z charakterystycznej barwy głosu, a nie kontrowersyjnych wypowiedzi.

Na tym jednak Moscarella nie poprzestał. Adresatem jego kontrowersyjnych wypowiedzi była również jedna z dziewczynek podających piłki. Sędzia w dwuznaczny sposób nawiązał do wysokiej temperatury powietrza, wcześniej mówiąc dziewczynce, że jest fantastyczna i seksowna. Trudno to w jakikolwiek sposób wytłumaczyć. Na Moscarelli suchej nitki nie pozostawiają komentujący nagrania z tego zajścia, nazywając arbitra chorym psychicznie i dopytując czy aby na pewno był trzeźwy w trakcie wykonywania obowiązków.

Sousa ostatecznie wygrał mecz w trzech setach, a sędzia Moscarella już więcej na stołku się nie pojawił. ATP przyjrzało się sprawie i wydało komunikat. Poinformowano w nim, że wszczęto dochodzenie, a Gianluca Moscarella został tymczasowo zawieszony. Władze męskiego tenisa mają w ostatnim czasie sporo problemów z kłopotliwymi arbitrami. Raptem miesiąc temu podziękowano za współpracę Damianowi Steinerowi, który poprowadził tegoroczny finał Wimbledonu. Wówczas rozeszło się o udzielanie nieautoryzowanych wywiadów.