Sobota: finałowa porażka Kapasia

/ Tomasz Krasoń, źródło: itftennis.com/własne, foto: Adam Nurkiewicz / Mediasport

Andriej Kapaś nie zdołał wygrać turnieju ITF w podpoznańskiej Sobocie (pula nagród 15 tysięcy dolarów). W finale 22-letni Polak przegrał 6:7(4), 3:6 z wyżej notowanym Kanadyjczykiem Stevenem Diezem.

Kapaś w drodze do finału stracił tylko jednego seta – w pierwszej rundzie z rozstawionym z „dwójką” Marcinem Gawronem. W dalszej części turnieju 22-letni Polak był poza zasięgiem rywali, eliminując pewnie Sebastiana Wagnera, Michala Konecnego i Pawła Ciasia. Jednak finałowy rywal, Steven Diez, obecnie 301. tenisista świata, okazał się przeszkodą nie do przejścia.

Finał był zaciętym widowiskiem. Zwłaszcza jego pierwsza odsłona, w której rozstrzygnięcie musiało zapaść w tie breaku. Decydująca rozgrywka padła jednak łupem 21-letniego Kanadyjczyka, który triumfował 7-4. W drugim secie przewaga Dieza była już bardziej wyraźna. Zdołał wywalczyć w niej przewagę przełamania, dzięki której zwyciężył 6:3.

Kapaś i tak może być bardzo zadowolony ze startu w Sobocie. Wywalczył 15 punktów do rankingu ATP, które pozwolą mu na awans o kilkadziesiąt pozycji z aktualnie zajmowanego 576. miejsca. 22-letni Polak wciąż ma na koncie jeden wygrany futur es ITF. W poprzednim sezonie był najlepszy w czeskiej Opawie.

Turniej w Sobocie był udany dla polskich tenisistów. Oprócz Kapasia swój dorobek rankingowy poprawili półfinalista Paweł Ciaś oraz ćwierćfinaliści Mateusz Kowalczyk i Grzegorz Panfil. Na dodatek w turnieju gry podwójnej najlepsi okazali się Tomasz Bednarek i Mateusz Kowalczyk.

W przyszłym tygodniu w Polsce rozegrany zostanie kolejny turniej cyklu ITF. Tym razem gospodarzem zawodów będzie Koszalin.
 


Wyniki

Finał singla:
Steven Diez (Kanada, 3) – Andriej Kapaś (Polska) 7:6(4), 6:3