Sobota: trzysetowe zwycięstwo Cetkovskiej

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: powiatpoznanskiopen.pl

Nie młodość, a doświadczenie było górą w niedzielnym finale Powiat Poznański Open. Petra Cetkovska pokonała 3:6, 7:5 i 6:2 Jeleną Ostapenko, choć Łotyszka w drugim secie dwukrotnie miała przewagę przełamania.

Doświadczenie 30-letniej Czeszki przeważyło szalę zwycięstwa na jej stronę. Podobnie jak w półfinałowej konfrontacji z Martiną Borecką to przeciwniczka pewnie zmierzała w stronę wygranej, ale niewykorzystana szansa się zemściła. Prezentująca agresywny styl Ostapenko narażona była na błędy, a w niedzielę popełniała ich naprawdę dużo. Kiedy triumf w turnieju zaczął jej się wymykać z rąk, do gry wkroczyły też nerwy.

Łotyszka źle weszła w spotkanie, bo już w pierwszym, długim gemie dała się przełamać i zaliczyła 4 podwójne błędy serwisowe (w całym meczu zrobiła ich aż 12!). Szybko się jednak pozbierała i błyskawicznie odrobiła stratę. Przy stanie 2:2 z trudem przyszło utrzymanie podania, ale nie przeszkodziło jej to w zaliczeniu breaka na 4:2. Kiedy Cetkovska doprowadziła do przełamania powrotnego, i to nie wybiło 18-latki z rytmu i odpowiedziała pięknym za nadobne. Stalowymi nerwami wykazała się też, serwując na seta, bo zmarnowała trzy setbole, ale czwartego już wykorzystała.

Odporności psychicznej młodej tenisistce zabrakło natomiast w drugiej partii. Dwukrotnie przełamywała Cetkovską. Najpierw w otwierającym seta gemie, następnie przy stanie 3:3 (chwilę wcześniej Czeszka odłamała). Łotyszka nie potrafiła jednak utrzymać przewagi. Z kolejnych pięciu gemów wygrała tylko jednego.

Doświadczona Cetkovska wykorzystała słabszy fragment w grze przeciwniczki. W poczynania Ostapenko z gema na gem wkradało się coraz więcej nerwowości i psuła nawet, zdawałoby się proste, piłki, kiedy punkt miała podany niemal na tacy. Do stanu 2:1 dla Łotyszki wszystko układało się po jej myśli, a nic nie zwiastowało późniejszych kłopotów. W trzecim gemie przełamała Czeszkę do 0. Kiedy jednak 30-latka odpowiedziała breakiem powrotnym na 2:2, w grze turniejowej „czwórki” coś się zacięło. Efektem cztery z rzędu wygrane przez Cetkovską gemy, a co za tym idzie cały finał.

Obie tenisistki, mimo że tylko jedna zdobyła tytuł, turniej w Sobocie mogą zaliczyć do udanych. Występ w finale zaowocuje Ostapenko awansem na 116. miejsce w rankingu WTA, czyli najwyższe, jakie kiedykolwiek zajmowała. A Cetkovskiej zwycięstwo pozwoli wrócić do drugiej „100” i to na 164. pozycję. Przed Powiat Poznański Open była 227.

 
 

Wyniki

Finał singla:
Petra Cetkovska (Czechy) – Jelena Ostapenko (Lotwa, 4) 3:6, 7:5, 6:2