Sobota: znakomity finał dla Kucovej

/ Krzysztof Sawala , źródło: Inf. prasowa/własne, foto: Biuro Prasowe PPO 2014

Kristina Kucova została zwyciężczynią turnieju ITF Powiat Poznański Open w Sobocie. Słowaczka po dwu i pół godzinnym finale pokonała Sesil Karatanczewą 1:6 7:5 6:3 za co zainkasowała prawie 7000 dolarów i 100 punktów do rankingu WTA.

Rozstrzygające o tytule spotkanie przyniosło widzom zgromadzonym w podpoznańskiej Sobocie wiele emocji, a jego początek zapowiadał zupełnie inny przebieg. Reprezentantka Kazachstanu szybko wystartowała i pierwszy set błyskawicznie zapisała na swoje konto. Karatanczewa oddała rozstawionej z numerem dwa rywalce w tej części gry tylko jednego gema i w bardzo dobrym stylu wygrała 6:1 po 23 minutach.

W drugiej partii sytuacja na korcie niewiele się zmieniła. Kucova nadal szukała własnego rytmu gry, nadal walczyła nie tylko z przeciwniczką, ale i z całymi seriami swoich niewymuszonych błędów. Tym sposobem Karatanczewa bardzo zbliżyła się do końcowego zwycięstwa, które miała na wyciągnięcie ręki, prowadząc 5:2. Wtedy jednak losy spotkania zaczęły się odwracać – Słowaczka zaczęła wygrywać kolejne gemy i zmniejszała przewagę, aż wyrównała na po 5. Znacznie ograniczyła w tym czasie liczbę błędów własnych, a poziom jej gry wyraźnie wzrósł. Kucova nie poprzestała jednak na remisie i dołożyła jeszcze dwa gemy, co oznaczało wyrównanie stanu meczu.

O tytule w Sobocie musiał więc zadecydować set trzeci, a w nim kluczowe okazało się jedno przełamanie. Kucova, która nabrała wiatru w żagle po pogoni w drugiej partii, zdobyła breaka w szóstym gemie i wyszła na prowadzenie 4:2. Przewagi tej, mimo usilnych prób ze strony Kazaszki, tenisistka z Bratysławy nie oddała, utrzymała dwa razy swój serwis i zamknęła spotkanie wynikiem 6:3 w rozstrzygającym secie.

Wciąż nie mogę uwierzyć, że odwróciłam losy tego spotkania. Początek meczu bowiem nie był udany w moim wykonaniu. Spodziewałam się dobrej gry Sesil, ale może wyszłam na kort zbyt pewna siebie. Bardzo cieszę z tego zwycięstwa. Dziękuję za wspaniałą atmosferę. Za rok chciałabym ponownie zagrać w Sobocie – powiedziała mistrzyni Powiat Poznański Open 2014.