Sofia. Mannarino z piątym tytułem w karierze

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

Adrian Mannarino wygrał turniej ATP 250 rozgrywany w Sofii. W sobotnim finale 35-letni Francuz pokonał w trzech setach Jacka Drapera.

Była to pierwsza wzajemna konfrontacja obu panów. Mniejszym nakładem sił do meczu o tytuł awansował tenisista w Wysp Brytyjskich, który po drodze do finału nie stracił ani jednego seta, zostawiając w cieniu pokonanych Jana-Lennarda Struffa, czy Lorenzo Mustetiego. Dla Mannarino najcięższa była ćwierćfinałowa potyczka z Sebastianem Ofnerem, która zakończyła się po ponad dwóch i pół godzinie gry. W półfinale 25. zawodnik rankingu ATP okazał się natomiast lepszy od Pawła Kotowa.

Pierwszy set rozpoczął się od dwóch przełamań z rzędu. Później Francuz i Brytyjczyk odnaleźli dyspozycję serwisową i aż do końca partii nie dopuszczali do break pointów. Zwycięzcę musiał wskazać tie-break, w którym inicjatywa również należała do podających. Kluczowa okazała się wymiana przy stanie 6-6, gdy serwujący Draper stracił punkt. Następnie Mannarino wykorzystał setbola i wysunął się na prowadzenie w meczu.

Na początku drugiej odsłony również nastąpiło błyskawiczne przełamanie. Tym razem jednak reprezentant Wielkiej Brytanii, który odebrał podanie przeciwnikowi, nie oddał przewagi w następnym gemie. Draper po chwili ponownie wykorzystał break pointa i mając bardzo duży zapas spokojnie zamknął seta. W decydującej partii nikt nie okazał słabości na początku. Pierwszy break point pojawił się przy 2:2 i szybko został wykorzystany przez Mannarino. Doświadczony Francuz był jednak bliski utraty przewagi, i to podczas serwowania po zwycięstwo. Draper miał wtedy dwie szanse na powrót do meczu, których jednak nie wykorzystał. Po wybronieniu się z tarapatów Mannarino stanął w obliczu pierwszej piłki meczowej. Po niej tenisista z kraju położonego nad Loarą mógł już świętować wielki triumf, jakim było wygranie turnieju ATP 250 w Sofii.

Dla reprezentanta Francji jest to piąta wygrana impreza w karierze. Pod tym względem rok 2023 jest zdecydowanie najlepszy w długiej karierze Mannarino, który zakończy sezon z trzema tytułami na koncie.


Wyniki

Finał singla:

Adrian Mannarino (Francja, 2) – Jack Draper (Wielka Brytania) 7:6(6), 2:6, 6:3