Spacerek Federera, krecz Dźokovicia

/ Jakub Karbownik, źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Roger Federer pokonał Davida Goffin 6:2, 6:2, 6:0, a Novak Dźoković poddał mecz ze Stanem Wawrinką w trzecim secie podczas niedzielnych zmagań na kortach Flushing Meadows. Tym samym tenisista z Bazylei po raz trzynasty wystąpi w 1/4 finału nowojorskiego szlema.

W dwóch pierwszych spotkaniach ostatniej tegorocznej lewy Wielkiego Szlema Roger Federer oddał rywalom po secie. Z kolei w meczach trzeciej i czwartej rundy stracił jedynie odpowiednio pięć i cztery gemy. W niedzielę siłę rażenia rekordzisty w liczbie tytułów wielkoszlemowych poczuł David Goffin. Chociaż początek spotkania nie zapowiadał tego, jaki będzie koniec.

W trzecim gemie partii otwarcia Belg zdołał przełamać podanie Federera. To jednak zadziałało na Szwajcara mobilizująco, bo do końca partii Goffin wygrał jedynie cztery punkty. W drugiej odsłonie były lider rankingu ATP odebrał rywalowi podanie trzykrotnie, samemu tracąc je raz i był już o krok od awansu do kolejnej rundy. Kropkę na „i” rozstawiony z numerem trzecim tenisista postawił bardzo szybko. W trzeciej odsłonie zdeklasował rywala, nie pozwalając mu na wygranie chociażby gema.

W trzynastym ćwierćfinale w Nowym Jorku Federer zmierzy się z Gigorem Dimitrowem, z którym bilans spotkań ma 7:0. Bułgar w niedzielnym meczu czwartej rundy pokonał Alexa de Minaura.

Tytułu mistrzowskiego nie obroni w tym roku Novak Dźoković. Serb od meczu drugiej rundy skarżył się na ból ramienia. W kolejnej rundzie lider rankingu zapewniał, że już czuje się lepiej, ale w niedzielę nie dokończył meczu czwartej rundy. Dźoković i Wawrinka spotkali się po raz pierwszy od 2016 roku, gdy w finale US Open lepszy okazał się tenisista z Lozanny.

W pierwszej odsłonie obaj tenisiści pilnowali swojego serwisu. Raz nie udało się to Serbowi i Wawrinka wygrał seta. W drugiej partii Szwajcar przegrywał już 1:4, jednak najpierw zdołał odrobić straty, a w jedenastym gemie objął prowadzenie. Po zmianie stron zakończył seta. W trzecim gemie Dźoković poddał spotkanie, co nie spodobało się widowni. Schodzącego z kortu zeszłorocznego mistrza żegnały gwizdy i buczenie.

– Nigdy nie chcesz wygrywać w taki sposób. Przykro mi, że tak się potoczyło. Od początku turnieju czuję się dobrze. Wiedziałem, że stać mnie, by wygrać ten mecz, i myślę, że zagrałem super – podsumował wydarzenia na korcie Wawrinka, dla którego było to piąte zwycięstwo nad zawodnikiem zajmującym fotel lidera rankingu ATP. O półfinał Szwajcar zmierzy się z Daniiłem Miedwiediewem. Będzie to okazja do rewanżu za porażkę podczas Wimbledonu 2017, gdzie górą okazał się Rosjanin.

Czwarta runda singla:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 23) – Novak Dźoković (Serbia, 1) 6:4, 7:5, 2:1 i krecz

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – David Goffin (Belgia, 15) 6:2, 6:2, 6:0

Daniił Miedwiediew (Rosja) – Dominik Koepfer (Niemcy) 3:6, 6:3, 6:3, 7:6(2)

Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Alex de Minaur (Australia) 7:5, 6:3, 6:4